Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie postanowiono rozbudować aby broniła się jak najdłużej. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały ukończone do czasu rozpoczęcia wojny, a części nie wybudowano.

Modlin forty zewnetrzne

Dzieło D1 (fort Xa) powstało w latach 1912-14 w Wólce Smoszewskiej, nad brzegiem Wisły w ramach budowy drugiego pierścienia fortów Twierdzy Modlin.

Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miał on miał zamykać odcinek pierścienia fortów od fortu IX w Grochalach do fortu w X w Henrysinie. Powstał w naturalnych jarach na brzegiem Wisły. Miał postać małego dzieła piechoty z betonowych schronem. Teraz trudno nawet określić jaki był zakres prac ziemnych a na ile po prostu wybudowano schron w przygotowanym przez naturę miejscu.

Aktualnie fort jest własnością prywatną, ogrodzoną i niedostępną. Na stropie umocnień właściciel wybudował dom. Nikt nie wie jak mu się to udało bez reakcji konserwatora zabytków. Miejsce jest bardzo mało znane ze względu na niewielki rozmiar i brak dostępu.

Dzieło D1 Wólka Smoszewska
fot.1 Dzieło na mapie z rosyjskiej książki z 1938 roku
fot.2 Fort na ciekawej, niemieckiej mapie z 1938 roku. Mapa bazuje na podkładach WIG 1:100 000 ale ma naniesione położenia fortów, nie wszystkie prawidłowo.

contentmap_plugin


Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.