Twierdza Zegrze

Na przełomie XVIII i XIX wieku, dzięki przerzuconemu przez rzekę drewnianemu mostowi, Zegrze stało się ważnym punktem strategicznym. W 1873 roku carskie władze postanowiły wybudować w Zegrzu umocnienia w celu obrony mostu na Narwi oraz osłony wschodniego przedpola Twierdzy Nowogieorgijewsk (Modlin).

Zegrze

Na początku lat 80-tych XIX wieku zaprojektowano fortyfikacje dla Zegrza. Miały tu powstać dwa ceglane forty zbliżone do standardowego projektu Bujnickiego z 1879 roku. Jednakże ze względów finansowych nie rozpoczęto żadnych prac budowlanych. W tym czasie Rosja wydawała ogromne sumy na budowanie umocnień Warszawy, Dęblina i Brześcia. Zabrakło więc pieniędzy nawet na stosunkowo małe fortyfikacje Zegrza.

W skład Twierdzy Zegrze wchodzą dwa forty na terenie Zegrza (Umocnienie Duże oraz Umocnienie Małe) oraz dwa forty łącznikowe: w Dębem i w Beniaminowie. Planowane były także dwa kolejne forty łącznikowe w Pustelnikach i Maciołkach, jednak nie doczekały się realizacji. Forty w Zegrzu zachowane są w idealnym stanie, pozostałe dwa forty są częściowo zniszczone.