Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie postanowiono rozbudować aby broniła się jak najdłużej. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały ukończone do czasu rozpoczęcia wojny, a części nie wybudowano.

Modlin forty zewnetrzne

Nieistniejące już dzieło pośrednie D3 (fort XIa) było budowane w ramach drugiego pierścienia fortów Twierdzy Modlin na pograniczu wsi Tomaszówka i Strubiny.

Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miał on miał zamykać odcinek pierścienia fortów od Strubin do Henrysina. Budowy nie dokończono do czasu wkroczenia wojsk niemieckich do Modlina w 1915 roku. Nie jest znana docelowa forma umocnień, nie wiadomo ile zostało wybudowane. Możliwe, że miał formę taką jak też nieistniejące dzieło D6 w Śniadówku. Generalnie miał to być mały fort piechoty z betonowym schronem otoczonym wałem, możliwe że o narysie lunety ok. 130 metrów szerokości.

Obecnie w terenie pozostały nieliczne ziemne fragmenty zabudowane domkami rekreacyjnymi, pozostały teren to pole uprawne. Na mapach topograficznych teren jest opisany jako "Fort XIa Oporny". Na zdjęciach satelitarnych widać fragmenty zarysu fortu, ale nie daje to poglądu na jego dawną konstrukcję.

Fort XVIII
fot.1 Niemiecka mapa "Karte des Westlichen Russlands" z 1915 roku
fot.2 Niemiecka mapa z 1939 roku oparta w całości na polskiej mapie WIG 1:100 000
fot.3 Współczesna mapa topograficzna z Geoportal.gov.pl, dzieło opisane jako "Fort XIa oporny"

contentmap_plugin


Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.