Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie postanowiono rozbudować aby broniła się jak najdłużej. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały ukończone do czasu rozpoczęcia wojny, a części nie wybudowano.

Modlin forty zewnetrzne

Nieistniejące dzieło D2 (fortXb) budowano od 1912 roku na terenie wsi Trębki Stare obok Henrysina. Miało mieć małego dzieła piechoty wg. jednego ze standardowych rosyjskich projektów.

Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Budowa raczej nie została ukończona do czasu rozpoczęcia działań wojennych.

Obecnie fort nie istnieje, nie pozostały w terenie żadne ślady obiektu. Nie jest też do końca pewna dokładna lokalizacja samego fortu - czy na polu między Henrysinem a Trębkami czy też przy drodze 62 w miejscowości Jaworowo-Trębki Stare. Zarówno stare mapy jak i zdjęcia satelitarne wskazują dwa potencjalne miejsca, a w terenie brak reliktów dawnych umocnień.

Dzieło D2 (fort Xb) Trębki Stare
fot.1 i 2 Dzieło na rosyjskich mapach z okresu międzywojennego - na polu między Trębkami a Henrysinem.
fot.3 Dzieło na współczesnym planie Ryszarda Bochenka - na południe od drogi nr 62 (Jaworowo-Trębki Stare)
fot.4 Dzieło na ciekawej, niemieckiej mapie z 1938 roku. Mapa bazuje na podkładach WIG 1:100 000 ale ma naniesione położenia fortów. Położenie fortu jeszcze inne niż na poprzednich planach.

contentmap_plugin


Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.