W 1897 roku w Zegrzu zakończono budowę twierdzy zaporowej wraz z przeprawami przez Narew. Powstała także linia kolejowa łącząca Zegrze z Jabłonną. Do obsługi linii kolejowej przeznaczono 4 Batalion Kolejowy zakwaterowany w świeżo wybudowanych koszarach w Jabłonnie.
Kompleks ceglanych piętrowych koszar dla 4 Batalionu Kolejowego wzniesiono w pobliżu willi "Kozłówka". Wybudowano kilkanaście koszarowców wokół powstałej linii kolejowej. Przy torach utworzono garnizonową stację kolejową. Do wybudowanych obiektów doprowadzono także brukowaną drogę (obecna ulica Koszarowa).
Dwa zespoły budynków oddziału kolejowego zostały wzniesione z mocnej, czerwonej cegły. W koszarach, położonych w rozwidleniu torów do Zegrza, zamieszkali żołnierze służby czynnej. Obiekty istniejące już poza torami do Zegrza, zajęły rodziny wojskowych, klub oficerski, kancelaria oraz dowództwo batalionu. Na terenie dobrze zachowanych kompleksów widoczne są jeszcze place apelowe i resztki brukowanych dróg. Budynki wyróżniają się bogatymi dekoracjami. Koszary pokryto spadzistymi dachami z niewielkimi, półkolistymi okienkami, charakterystycznymi dla carskiego budownictwa garnizonowego. Budynki koszarowe przetrwały do naszych czasów. Część z nich została wyremontowana i przeznaczona na mieszkania (kompleks pomiędzy torami kolejowymi), powstały także nowe bloki mieszkalne na dawnych placach apelowych. Niestety niektóre z budynków zostały otynkowane i zatraciły swój charakter i urok. Druga część budynków, znajdujących się na dawnym terenie wojskowym, będzie mieściła Narodowe Centrum Kryptologii.
W tym samym 1897 roku, naprzeciw nowych budynków koszarowych, zastała wybudowana Huta Szkła "Jabłonna". Jej założycielem był hrabia August Potocki. Nowy zakład był nastawiony głownie na produkcję butelek i nie wywarł większego wpływu na życie garnizonu. Był to pierwszy zakład przemysłowy na terenie dzisiejszego Legionowa. W tym czasie lesista okolica przyszłego Legionowa stawała się, dzięki wygodnemu połączeniu, coraz chętniej odwiedzana wsią letniskową przez rzesze warszawiaków.