Nieistniejące dzieło pośrednie D5 w miejscowości Falbogi Borowe powstało w latach 1912-1915 w ramach zewnętrznego pierścienia forów Twierdzy Modlin.
Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Fort zlokalizowano we wsi Falbogi Borowe, na skraju lasu, na linii łączącej fort w Błogosławiu z Goławicami. Na zachowanych mapach fort ma narys trapezu, ale to jedyne co wiadomo na temat umocnień. Ślady terenowe wskazują raczej na budowę podobną jak sąsiedniego dzieła D6, czyli mała luneta ok. 130 metrów szerokości, dużo mniejsza niż to wynika z mapy.
Nie wiadomo jaką część prac budowlanych wykonano, zapewne tylko część prac ziemnych z nieokreśloną ilością budowli betonowych, ale nie ma pewności czy nawet te podstawowe prace były wykonane w całości. Do naszych czasów przetrwały słabo widoczne relikty w postaci kawałka betonu i słabo widocznych pozostałości ziemnych. Całość terenu to obecnie częściowo pole uprawne a częściowo las. W pobliskim lesie można odnaleźć starą drogę forteczną - leśna droga utwardzona kocimi łbami.
Dzieło D5 (fort XIIIb) na mapach
fot.1 Niemiecka mapa "Karte des Westlichen Russlands" w skali 1:100 000 z 1915 roku.
fot.2 Fort na ciekawej, niemieckiej mapie z 1938 roku. Mapa bazuje na podkładach WIG 1:100 000 ale ma naniesione położenia fortów, nie wszystkie prawidłowo.