Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie postanowiono rozbudować aby broniła się jak najdłużej. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały ukończone do czasu rozpoczęcia wojny, a części nie wybudowano.

Modlin forty zewnetrzne

Fort XVIII w Bożej Woli powstawał w ramach budowy drugiego pierścienia fortów Twierdzy Modlin. Budowa nie została zakończona do czasu wkroczenia Niemców to Modlina w 1915 roku.

Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miał on miał zamykać odcinek pierścienia fortów od grupy w Janówku do Wisły. Fort miał mieć narys trapezu, bazując na projektach fortu Wieliczki. Główną częścią fortu miała być podwalnia. Budowa trwała prawie do czasu wkroczenia wojsk niemieckich do Modlina w 1915 roku. Fort nigdy nie został ukończony a to co wybudowano zostało wysadzone w powietrze, czyli chyba tylko elementy podwalni. W niektórych źródłach fort oznaczany jest numerem XVIIIb w odróżnieniu od pobliskiego dzieła D10 oznaczanego jako fort XVIIIa.

Aktualnie fort jest zupełnie zniszczony. Przez środek terenu fortu przebiega droga nr 630 Jabłonna-Nowy Dwór Mazowiecki. Na połowie fortu pozostały pojedyncze duże betonowe bloki bez żadnych pomieszczeń, jest to teren prywatny. Druga połowa została splantowana i nie ma żadnych śladów umocnień. Niektóre fragmenty fosy zalane wodą.

Fort XVIII
Niemieckie zdjęcie lotnicze, prawdopodobnie z 1939 roku, znalezione na Fotopolska.eu.

Fort XVIII na starych mapach
fot.1 Polska mapa WIG w skali 1:100 000 z 1930 roku
fot.2 Ciekawa niemiecka mapa z 1938 roku, bazująca na mapach WIG, z naniesionymi fortami
fot.3 Niemiecka mapa z 1940 roku bazująca na mapie WIG w skali 1:100 000
fot.4 Niemiecka mapa z 1940 roku bazująca na mapie WIG w skali 1:25 000

contentmap_plugin


Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.