Nieistniejąca już ceglana prochownia P5 została wybudowana w ramach pierwszego pierścienia fortów pod koniec XIX wieku. Umieszczono ją obok lasu Dębinka na odcinku obrony w stronę Janówka.
Prochownia pochodzi w pierwszego okresu budowy fortów wokół Modlina, czyli z końca XIX wieku. Prawdopodobnie konstrukcja była podobna do zachowanej prochowni P1 przy forcie w Zakroczymiu, czyli pojedynczy ceglany obiekt, być może otoczony wałem. Kilka pomieszczeń z oknami, otoczone korytarzem, całość osłonięta ziemnym nasypem. Niestety do naszych czasów nie zachowały się żadne elementy prochowni. Prochownia zaznaczona jest jeszcze na mapach z lat 30-tych, na powojennych już jej nie ma.
Znalazłem zdjęcia lotnicze z 1939 roku, które najprawdopodobniej dokumentują prochownie P5 oraz P9. Na pierwszym zdjęciu w centralnej części pozostałości po starej prochowni P5. Po lewej stronie las Dębinka. Zdjęcie wskazywałoby na to, że prochownia P5 nie dotrwała do 1939 roku.
Prochownia P5 na starych mapach, obok widoczny zespół prochowni P9.
fot.1 Niemiecka "Karte des Westlichen Russlands" z 1915 roku w skali 1:100 000, oparta na mapach rosyjskich.
fot.2 Polska mapa WIG (Wojskowy Instytut Geograficzny) z 1934 roku w skali 1:25000.
fot.3 Ciekawa niemiecka mapa z 1938 roku z zaznaczonymi fortami i prochowniami, oparta o polską mapę WIG w skali 1:100 000.Zaznaczona stara prochownia P5 jako Mun oraz obok zespół prochowni P9 znakiem zapytania.