Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie postanowiono rozbudować aby broniła się jak najdłużej. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały ukończone do czasu rozpoczęcia wojny, a części nie wybudowano.

Modlin forty zewnetrzne

Dzieło pośrednie D4 (fort XIc) w Strubinach powstało w latach 1912-1915 w ramach zewnętrznego pierścienia forów Twierdzy Modlin. Ten mały fort został wybudowany chyba do końca i przetrwał do naszych czasów bez zniszczeń wojennych.

Budowę fortu rozpoczęto w 1912 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Fort zlokalizowano we wsi Strubiny, w pobliżu głównego fortu XI (XIb). Te małe dzieło pośrednie miało zamykać międzypole w stronę fortu XI w Janowie. Pomiędzy Strubinami a Janowem zaplanowano i częściowo wykonano cały szereg różnego rodzaju umocnień ziemnych.

Fort składa się z wału otoczonego suchą fosą o nieregularnym kształcie. Na wale umieszczono dwa betonowe schrony, który prawdopodobnie miały być wyposażone w pancerne wieżyczki obserwacyjne. Betonowe stanowiska strzeleckie powstały tylko przy schronach, nie wiadomo czy były planowane na całym wale. Największą budowlą na forcie są małe koszary szyjowe, bronione przez małą kaponierę dla broni ręcznej.

W 2002 roku fort był wystawiony na sprzedaż przez AMW z ceną wywoławczą 30 tys. zł. Do dzisiaj stoi opuszczony, zarośnięty i niezagospodarowany, częściowo służy mieszkańcom za śmietnik. Można go zobaczyć przy okazji zwiedzania fortu XI, który to fort powinien być punktem obowiązkowym podczas wycieczek po fortach Modlina.

Dzieło D4 (XIc), stan na rok 2017

Dzieło D4 (XIc) Strubiny w materiałach AMW z przetargu z 2002 roku

Dzieło D4 (fort XIc) na mapach
fot.1 Niemiecka mapa "Karte des Westlichen Russlands" w skali 1:100 000 z 1915 roku.
fot.2 Polska mapa WIG z 1934 roku w skali 1:25 000.
fot.3 Fort na ciekawej, niemieckiej mapie z 1938 roku. Mapa bazuje na podkładach WIG 1:100 000 ale ma naniesione położenia fortów, nie wszystkie prawidłowo.
fot.4 Współczesna mapa topograficzna z Geoportal.gov.pl

contentmap_plugin


Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.