Twierdza Zegrze

Na początku lat 80-tych XIX wieku zaprojektowano fortyfikacje dla Zegrza w postaci dwóch ceglanych fortów projektu Bujnickiego. Jednakże ze względów finansowych nie rozpoczęto żadnych prac budowlanych. W późniejszych latach pozwoliło to na wybudowanie o wiele ciekawszych i nowocześniejszych umocnień.

Zegrze

Równocześnie z umocnieniami w Zegrzu wybudowano dwa kompleksy koszarowe: jeden w Zagrobach (dzisiaj Zegrze Południowe) oraz drugi na wewnątrz twierdzy głównie w jej wschodniej części.

Nad brzegiem Narwi, poniżej skarpy rzecznej, wybudowano prochownię. W trakcie modernizacji twierdzy, w latach 1906-1908, na jej stropie umieszczono charakterystyczny system wentylacji. Prochownia zachowała się do naszych czasów bez większych zmian i żadnych zniszczeń.

W latach 1906-1908 twierdza w Zegrzu została zmodernizowana. Powstały wtedy dwie prochownie umieszczone, podobnie jak ta z 1897 roku, nad brzegiem Narwi. Jedna sąsiadowała ze starą prochownią, natomiast drugą wzniesiono bardziej na północ, bliżej pałacu. Pierwszy z nowopowstałych obiektów posiadł bogato zdobioną elewację. Natomiast drugi charakteryzuje się datą budowy odciśniętą w betonie - 1907. Prochownia ta wyposażona została w system wentylacji podobny do zainstalowanego na starym obiekcie z 1897 roku. Wszystkie trzy prochownie przetrwały do naszych czasów bez zniszczeń, ale także bez kompletu czerpni powietrza. Aktualnie wykorzystywane są jako magazyny żeglarskie.

Prochownie najlepiej obejrzeć spacerując nad brzegiem jeziora w ramach wycieczki do fortu Umocnienie Małe. Prochownie pełnią obecnie funkcje magazynowe, więc wstęp do nich jest utrudniony.

Prochownie w Twierdzy Zegrze, rok 2003

contentmap_plugin
Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.