Forty Twierdzy Zegrze

W skład Twierdzy Zegrze wchodzą dwa forty na terenie Zegrza (Umocnienie Duże oraz Umocnienie Małe) oraz dwa forty łącznikowe: w Dębem i w Beniaminowie. Planowane były także dwa kolejne forty łącznikowe w Pustelnikach i Maciołkach, jednak nie doczekały się realizacji.

Zegrze

Umocnienie Duże powstało jako pierwszy, główny fort twierdzy. Ulokowane zostało w jej zachodniej części, opierając się szyją o Narew a barkiem o Trakt Kowieński. Połączone było z Umocnieniem Małym za pomocą wału z suchym rowem fortecznym oraz drogą forteczną wzdłuż tego wału.

Czytaj więcej...

Umocnienie Małe powstało jako drugi fort twierdzy. Ulokowane zostało w jej wschodniej części, nad samą Narwią. Połączone było z Umocnieniem Dużym za pomocą wału z suchym rowem fortecznym oraz drogą forteczną wzdłuż tego wału. Fort miał za zadanie bronić, oprócz przedpola, także drogi wodnej na Narwi.

Czytaj więcej...

Fort Dębe został wybudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku, jako fort łączący Twierdzę Zegrze z Twierdzą Modlin. Prace najprawdopodobniej rozpoczęły się w 1901 roku (wg niektórych źródeł w 1898). Projektantem fortu, jak też i fortu Beniaminów, był gen. Wieliczko.

Czytaj więcej...

Fort w Beniaminowie został wybudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku, jako fort łączący Twierdzę Zegrze z Twierdzą Warszawa. Prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczęto w 1904 roku. Projektantem fortu, jak też i fortu Dębe, był gen. Wieliczko.

Czytaj więcej...

Umocnienie Duże w Zegrzu, jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zabytków fortyfikacji w Polsce, został pod koniec 2002 roku sprzedany Narodowemu Bankowi Polskiemu. Nasz bank centralny zamierzał wybudować na terenie fortu skarbiec oraz centrum informatyczne. Wiązało się to z bezpowrotnym utraceniem jedynego takiego zabytku w tej części Europy.

Czytaj więcej...

Źródła / bibliografia

Strona tworzona jest w oparciu o źródła umieszczone tutaj:
źródła i bibliografia.