Warszawa - zewnętrzny pierścień fortów

W pierwszym etapie budowy Twierdzy Warszawa wznoszono umocnienia zewnętrznego pierścienia fortów, składającego się z 14 dzieł, rozmieszonych wokół Warszawy w odległości ok. 8km od centrum miasta. Ceglane obiekty oznaczono liczbami rzymskimi od I do XIV.

Ten dział wymaga uzupełnienia - chcesz pomóc? Napisz do mnie.

Warszawa zewnętrzny pierścień

Fort III powstał w ramach budowy pierwszego (zewnętrznego) pierścienia fortów twierdzy. Prace przy jego budowie rozpoczęto wiosną 1883 roku i trwały do 1886 roku. Rosjanie wybudowali fort artyleryjski, pomimo wcześniejszych doświadczeń wojennych wykazujących nieprzydatność takich dzieł.

Czytaj więcej...

Fort VI Okęcie powstał w ramach budowy zewnętrznego pierścienia fortów twierdzy. Prace przy jego budowie rozpoczęto w 1883 roku. Był to fort artyleryjski obrony bliskiej oparty na planie fortu standardowego z 1879 roku opracowanego w Głównym Zarządzie Inżynierii.

Czytaj więcej...

Fort VIII Służew powstał w ramach pierwszego, zewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. Jego budowę rozpoczęto w 1883 roku, a zakończono w 1889. Fort o powierzchni ok. 26 ha był najbardziej wysuniętym na południe Warszawy obiektem obronnym.

Czytaj więcej...