Modlin - zewnętrzny pierścień fortów

W 1909 roku zmieniono koncepcję obrony zachodniej części Rosji - twierdzę w Warszawie i w Zegrzu przeznaczono do likwidacji, a twierdzę w Modlinie (Nowogieorgijewsk / Новогеоргиевск) postanowiono jednak rozbudować. W latach 1912-15 powstał wokół Modlina drugi pierścień fortów (od IX do XVIII) wraz z dziełami pośrednimi (od D-1 do D-10). Tylko nieliczne z tych obiektów zostały wybudowane w całości do czasu rozpoczęcia wojny.

Modlin forty zewnetrzne

Nieistniejące dzieło D2 (fort Xb) miało być zbudowane na terenie wsi Trębki Stare obok Henrysina. Miało mieć postać małego dzieła piechoty wg. jednego ze standardowych rosyjskich projektów.

Nie jest pewne czy budowa fortu została rozpoczęta przed wybuchem I wojny światowej. Na pewno nie powstały żadne elementy betonowe, nie powstały żadne schrony. Jeżeli rozpoczęto prace to tylko w zakresie przygotowania terenu. W dokumentach z mobilizacji twierdzy fort ten nie jest ujęty jako obiekt o jakiejkolwiek wartości bojowej. Nie znaleziono też projektów umocnienia - możliwe, że obiekt pozostał tylko w fazie planowania a tuż przed wojną tym terenie przygotowano stanowiska polowe.

Obecnie fort nie istnieje, nie pozostały w terenie żadne ślady obiektu. Nie jest też do końca pewna dokładna lokalizacja samego fortu - czy na polu między Henrysinem a Trębkami czy też przy drodze 62 w miejscowości Jaworowo-Trębki Stare. Zarówno stare mapy jak i zdjęcia satelitarne wskazują dwa potencjalne miejsca, a w terenie brak reliktów dawnych umocnień.

Dzieło D2 (fort Xb) Trębki Stare
fot.1 i 2 Dzieło na rosyjskich mapach z okresu międzywojennego - na polu między Trębkami a Henrysinem.
fot.3 Dzieło na współczesnym planie Ryszarda Bochenka - na południe od drogi nr 62 (Jaworowo-Trębki Stare)
fot.4 Dzieło na ciekawej, niemieckiej mapie z 1938 roku. Mapa bazuje na podkładach WIG 1:100 000 ale ma naniesione położenia fortów. Położenie fortu jeszcze inne niż na poprzednich planach.