Fort V powstał w latach 1883-88, niedaleko wsi Dębina i Czosnów, w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów wokół Modlina. Powstał na bazie standardowego projektu ceglanego fortu F1879.

Pierwotnie fort został wybudowany wg. standardowego projektu typowego fortu wzór F1879. Był to obiekt dwuwałowy, z wyższym wałem artyleryjskim i niższym wałem piechoty. Fort posiadał symetryczny narys z dwoma czołami oraz dwoma barkami. Na styku obydwu części czołowych oraz na styku części czołowych z barkami umieszczono kojce skarpowe. Centralnie umieszczono czołowy kojec skarpowy. W szyi fortu umieszczono ceglane koszary bronione przez ceglaną kaponierę. Dodatkowo na terenie powstały ceglane schrony i prochownie. Całość otoczono murem Carnota a głęboka fosa otacza nie tylko sam fort ale także ciągnie się na linii szyjowej z obu stron fortu przez kilkaset metrów.

Koniec budowy fortu zbiegł się w czasie z wynalezieniem nowych ładunków burzących. Stare ceglane forty okazały się być zbyt słabe i nie były w stanie oprzeć się nowej broni. Należało więc zastąpić ceglane budowle nowymi wykonanymi z betonu i stali.

Podczas modernizacji fortu po roku 1894 przebudowano najważniejsze bojowe obiekty ceglane zastępując je umocnieniami betonowymi. Stropy część umocnień wzmocniono betonem. Zamiast zlikwidowanego czołowego kojca skarpowego i dwóch kojców w bartach powstała ciekawa, betonowa kaponiera przeciwskarpowa. Taką samą kaponierę wybudowano na sąsiednim forcie VI. Przebudowano stare ceglane schrony lub wybudowano nowe betonowe. Zlikwidowano dwa wały, pozostawiając fort jednowałym. Przebudowa fortu nie została zakończona przed 1915 rokiem.

Aktualnie fort jest bardzo zniszczony, ale dostępne są ciekawe elementy fortu m.in. przeciwskarpa i niektóre poterny. Fosa częściowo jest zalana.

Fort V Dębina (Czosnów), stan na rok 2006.

Fort V na starych mapach
fot.1 "Karte des Westlichen Russlands" jest to niemiecka mapa z 1915 roku w skali 1:100 000, oparta na mapach rosyjskich dwuwiorstówkach (Nowaja Topograficzeskaja Karta Zapadnoj Rossji) w skali 1:84 000. Mapy te opracowane były dla terenów byłego zaboru rosyjskiego. Mapy tylko w formie czarno-białej.
fot.2 Mapy WIG (Wojskowy Instytut Geograficzny) zostały opracowane w latach 1919-1939. Wydane w latach 30-tych XX wieku mapy są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Powstały w skali od 1:100 000, w formie kolorowej (4 kolory). Były także częściowo wydawane mapy w skalach od 1:25 000 do 1:300 000.
fot.3,4 Niemieckie mapy z okresu II Wojny Światowej są w całości oparte na polskich mapach WIG. Wydana została zarówno mapa w skali 1:100 000 (kolorowa) jak i 1:25 000 (czarno-biała).

contentmap_plugin