Start arrow Start arrow Aktualności arrow Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego
Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego
DPI MON 04.09.2009. ostatnia aktualizacja: 11.10.2009.

W piątek 4 września 2009 roku o godz. 12.00, na terenie warszawskiej Cytadeli odbyła się uroczysta prezentacja projektów nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, w której uczestniczył minister obrony narodowej Bogdan Klich, parlamentarzyści, podsekretarze stanu resortu Kultury, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Infrastruktury oraz przedstawiciele władz samorządowych m. st. Warszawy.

Nagrodzone projekty nowego Muzeum Wojska Polskiego przedstawił dyrektor MWP prof. Janusz Cisek, który podkreślił m.in., że to niezwykle ważne, iż powstanie nowy obiekt o charakterze muzealno-historycznym, gdyż musimy dbać o nasze dzieje najnowsze, a nie ma piękniejszej tradycji niż tradycja wojskowa.

Minister obrony, zwracając się do zgromadzonych gości podkreślił, iż „trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce w Polsce niż warszawska Cytadela, by wspominać i uczyć, gdyż jest to miejsce naznaczone historią, a w takich miejscach łatwiej mówić o historii”. Cytadela Warszawska, na której również powstanie Muzeum Katyńskie oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej „stanie się żywą lekcją historii-miejscem często odwiedzanym” powiedział minister.

Minister Klich pogratulował zwycięzcom konkursu na projekt nowej siedziby muzeum oraz okazał zadowolenie z faktu, że wygrała „grupa młodych architektów, którzy najlepiej wczuli się w magię tego miejsca łącząc ją z historią oręża.” Minister wyraził nadzieję, że plany realizacji projektu powiodą się zgodnie z założonym harmonogramem i rozpoczęcie budowy nastąpi w 2011, a jej ukończenie po kolejnych 4 latach.

Następnie na terenie, na którym ma powstać nowy budynek Muzeum Wojska Polskiego, minister Bogdan Klich zasadził dąb. Drzewo otrzymało imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Spotkanie uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, wystawa plenerowa historycznych pojazdów wojskowych oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt