Start
Pomysły na Twierdzę Warszawa
Tomasz Urzykowski, Gazeta Stołeczna 22.06.2009. ostatnia aktualizacja: 06.07.2009.

Architekci i urbaniści zmierzyli się wczoraj z carską Twierdzą Warszawa. Jedni zaproponowali pływanie kajakiem w fortecznej fosie, inni ścieżki rowerowe ze stojakami w kształcie armatnich lawet. Były też projekty powiązania fortów ciągami zieleni i szlakami do jazdy konnej.

Warszawa stała się rosyjską twierdzą w latach 80. XIX w. To wtedy miasto otoczono dwoma pierścieniami fortów. Do naszych czasów dotrwało ponad 50 obiektów, które mają wejść w skład planowanego przez miasto parku kulturowego.

Park Kulturowy XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa jest jeszcze w fazie planowania. Miasto szuka pomysłów. W sobotę i niedzielę zorganizowało seminarium i warsztaty projektowe dla architektów, urbanistów, socjologów i historyków sztuki. W warsztatach wzięło udział sześć zespołów, ale projekty docierały też pocztą elektroniczną.

Joanna Kwiecińska i Łukasz Pardela narysowali logo parku z linią Wisły i zarysem muru Cytadeli. Taki znak graficzny mógłby się pojawić na poszczególnych obiektach i ścieżkach rowerowych łączących forty wokół Cytadeli. Z kolei w projekcie stojaków dla rowerów inspirowali się formą lawet armatnich. Zespół pod kierunkiem Stanisława Baltazara Brukalskiego zaproponował przebicie nowego wejścia do Cytadeli na przedłużeniu al. Wojska Polskiego i budowę wieży (dominanty) w znajdującym się po drugiej stronie Wisły Forcie Śliwickiego. Pracownia Czuba Latoszek postanowiła połączyć elementy Twierdzy Warszawa pasmami zieleni. Pojawiły się też pomysły na kajakarstwo i wspinaczkę w fosie Fortu Groty oraz tor do jazdy na rowerze w fosie Fortu Włochy.

- Na pewno skorzystamy z tych propozycji - obiecała Katarzyna Pałubska, współautorka powstającego planu ochrony parku.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt