Start
Żoliborz gotowy do urządzania swojego fortu
Jarosław Osowski, Gazeta Stołeczna 29.05.2009. ostatnia aktualizacja: 06.07.2009.

Toast i wielka radość na Żoliborzu po czwartkowej decyzji Rady Warszawy o przywróceniu pieniędzy na kapitalny remont fortu koło parku Żeromskiego. Powstanie tam dzielnicowe centrum kultury z koncertami, wystawami, teatrem i kawiarnią artystyczną.

Zobacz także:

Oferty na fort (2009-06-26 08:06)

Otwarcie kopert na Fort Sokolnickiego (2009-06-26 01:06)

Pomysły na Twierdzę Warszawa (2009-06-22 22:06)

Żoliborz: stary fort do remontu (2009-05-28 08:05)

Są pieniądze na remont żoliborskiego fortu (2009-05-08 22:05)

W południe w gabinecie burmistrza dzielnicy Janusza Warakomskiego trwało nerwowe wyczekiwanie na wynik głosowania Rady Warszawy. Uruchomiono gorącą linię z wybranymi w tej części miasta samorządowcami. Nagle odezwał się dźwięk SMS. - Mamy pieniądze! Decyzja zapadła jednogłośnie - wykrzyknęła Anna Nalberczak ze Stowarzyszenia Żoliborzan.

Stowarzyszenie w ostatnich tygodniach zorganizowało dyplomatyczną ofensywę na ratusz, który jesienią zeszłego roku odebrał pieniądze na rewitalizację XIX-wiecznego Fortu Sokolnickiego. Powodem były kryzysowe oszczędności w budżecie miasta. Zmobilizowało to mieszkających na Żoliborzu ludzi kultury. M.in. Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Elżbieta Ficowska, Joanna Szczepkowska, Maciej Zembaty i Radosław Piwowarski apelowali do prezydent Warszawy o zmianę decyzji. Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła ją w "Gazecie" podczas uroczystości 20-lecia naszej redakcji na początku maja.

Wczorajsze głosowanie Rady Warszawy przypieczętowało przesunięcia pieniędzy w budżecie. Dzięki oszczędnościom w miejskich przetargach na żoliborski fort pójdzie 6 mln zł w tym roku i 13 mln zł w przyszłym. Ratusz liczy jeszcze na unijną dotację. Ministerstwo Kultury ogłosiło niedawno, że do zagospodarowania są dodatkowe pieniądze z UE. Decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

- Działamy błyskawicznie. Jeszcze w piątek ogłosimy przetarg na wykonawcę remontu - zapowiedziała rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Julia Matuszewska. W wakacje ma być podpisana umowa, a do jesieni 2010 r. zabytkowy fort powinien odzyskać dawny blask.

Dziś jego ściany pokrywa grzyb, korzenie drzew przebijają się przez dach. Trzeba z niego zdjąć ziemię i położyć izolację. Prawdopodobnie zostanie zadaszony 400-metrowy dziedziniec. Jego nawierzchnia ma być obniżona o 60 cm. - Bardzo nam zależało na remoncie fortu. Teraz to niszczejące miejsce, ale to przecież może być centrum życia towarzyskiego i kulturalnego nie tylko dla Żoliborza - mówi wiceburmistrz dzielnicy Witold Sielewicz. - Wielu twórców deklaruje nam, że chcą tam realizować swoje przedsięwzięcia artystyczne. Remont odbędzie się według ich wskazówek - dodał burmistrz Warakomski. I przypomniał, że "inteligencka dzielnica" nie ma dziś żadnego centrum kulturalnego.

W okrągłym podpiwniczonym forcie, który jest podzielony na kilkanaście pomieszczeń, znajdzie się część teatralna, koncertowa i wystawowa. Ich prowadzenie samorząd zamierza powierzyć stowarzyszeniom artystów. Znajdzie się też miejsce dla kawiarni i fundacji Sztuka Dziecka, która od lat prowadzi w forcie zajęcia plastyczne. - To dobre miejsce na kulturalny clubbing - planuje burmistrz Sielewicz.

Anna Nalberczak: - Miejmy nadzieję, że fort stanie się perełką. Będziemy mieli gdzie się spotykać i przywoływać nasze żoliborskie klimaty.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt