Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Muzeum Wojska Polskiego na Cytadelę
Muzeum Wojska Polskiego na Cytadelę
Dariusz Bartoszewicz, Gazeta Stołeczna 09.12.2008.

Ma być nowoczesne i multimedialne. Na Cytadeli powstanie Muzeum Wojska Polskiego. Zaczyna się konkurs architektoniczny na jego koncepcję. - To będzie nowa atrakcja Warszawy - przekonuje inwestor.

Wojsko Polskie chce mieć własne muzeum. Od przedwojnia pokazuje swoje zbiory, w tym szable, armaty i czołgi w salach oraz pod chmurką przy Muzeum Narodowym. Żadna ze stron nie jest zachwycona takim sąsiedztwem. Narodowe narzeka na ciasnotę i chciałoby mieć w końcu cały gmach w Alejach Jerozolimskich na swoje potrzeby.

- Ministerstwo Obrony Narodowej współfinansowało ten budynek przed wojną, a potem miało umowę na 50 lat na korzystanie z części jego powierzchni. Teraz już tylko wynajmujemy. Mamy ponad 250 tys. eksponatów, wiele z nich bezcennych. Potrzebujemy nowej siedziby - przekonuje Dariusz Matlak, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego ds. inwestycyjnych.

O lokalizacji nowej placówki na terenie Cytadeli zdecydował minister obrony w 2006 r. Przymiarki do przeprowadzki ze Śródmieścia na Stary Żoliborz były planowane od dawna. W 1976 r. został już nawet rozstrzygnięty konkurs na projekt Muzeum WP w Cytadeli. Wtedy wygrała koncepcja architektów Marka Budzyńskiego i Andrzeja Kicińskiego. Trafiła do szuflady. Teraz wszystko zaczyna się od nowa. Muzeum WP wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło "konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną kompleksu Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej". - Do 30 grudnia przyjmujemy wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Potem będzie pierwszy etap, na ogólną koncepcję. Najlepsze prace przejdą do drugiego etapu. Udział mogą brać architekci z całej UE - przypomina Marek Szeniawski, sekretarz sądu konkursowego.

Inwestycja jest szacowana na 420 mln zł, czyli niewiele mniej niż nowy stadion Legii. Kto zapłaci? - Prace przygotowawcze finansuje do tej pory MON. O środki potrzebne do budowy chcemy się zwrócić do wszystkich, którzy mają w tym jakiś interes - mówi Dariusz Matlak.

I wskazuje, komu powinno zależeć na tej inwestycji: ? Ministerstwu Kultury, bo wreszcie zwolni się cały gmach na potrzeby Muzeum Narodowego; ?władzom Warszawy, bo na otwarciu Cytadeli i stworzeniu nowej atrakcji skorzystają mieszkańcy i turyści.

- Cytadelę trzeba włączyć do miasta. Powstanie bardzo atrakcyjny teren rekreacji do spędzania wolnego czasu - zachęca Matlak.

Ogromna twierdza otoczona murami i fosą powstała po upadku powstania listopadowego w celu sprawowania kontroli nad Warszawą i terroryzowaniu mieszkańców przez Rosjan. Od 1965 r. jest w rejestrze zabytków. Jej obszar to aż 32 ha zamkniętego terenu, na którym głównym użytkownikiem jest Dowództwo Wojsk Lądowych i jednostki zabezpieczenia. Zarządca umową użyczenia przekaże Muzeum WP 8, 34 ha w samym sercu obiektu.

Nowe muzeum będzie miało aż 39 tys. m kw. (w tym sale wystawowe - 22,5 tys. m kw.). Wymaga też ekspozycji plenerowej zadaszonej (minimum 15 tys. m kw.). Nowy wjazd i wyjazd z Wisłostrady na Cytadelę może powstać "w północnej części skarpy, bez konieczności naruszania zabytkowych bram i murów" - czytamy w wskazaniach inwestorskich. Lokalizacja nowej bramy została już uzgodniona z konserwatorem zabytków i Zarządem Dróg Miejskich.

Konkurs spotka się zapewne z ogromnym zainteresowaniem. W czasach kryzysu zlecenia i inwestycje publiczne to najpewniejszy chleb. Maksymalne honorarium za cały projekt z nadzorem autorskim nie powinien przekroczyć 28 mln zł (dla porównania - rekordowa dotąd gaża dla Christiana Kereza za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej wynosi 26 mln). Zwycięzcę poznamy latem przyszłego roku. Inwestor planuje koniec budowy na 2013 r. Będzie się starać o dofinansowanie z funduszy europejskich.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt