Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Zabytkowe lochy w forcie Legionów
Zabytkowe lochy w forcie Legionów
Rafał Jabłoński, Życie Warszawy 14.10.2008.

Wejście do tuneli odkopano na głębokości prawie pięciu metrów. Prace odkrywcze prowadzone będą do końca tygodnia.

Zobacz także:

Lochy odkopano w parku Traugutta przy ul. Sanguszki na tyłach fortu Legionów. Poniżej skarpy, w kierunku Cytadeli, ziemia wielokrotnie zapadała się. W dziurę wpadali nierozważni ciekawscy oraz biegające psy.

W tym roku Zarząd Terenów Publicznych postanowił to zabezpieczyć. Trzeba było jednak ustalić, dlaczego ziemia się zapada. Na głębokości niemal pięciu metrów znaleziono wejście do lochu.

To bardzo interesujące odkrycie varsavianistyczne, gdyż w tym miejscu przebiegał niegdyś tor kolejowy, którym dostarczano z Dworca Gdańskiego węgiel do elektrowni Powiśle. Ale kolej ta pojawiła się dopiero w latach 20. Po raz pierwszy znaleźć ją można na planie Warszawy z roku 1926.

Fort zbudowali Rosjanie w połowie XIX wieku. A w 1916 roku po zajęciu Warszawy Niemcy przekazali go w zarząd stołecznemu magistratowi. I wtedy dokonano pierwszej inwentaryzacji. Na jednym z rysunków widać obmurowane wyjście z jakiegoś tunelu. Prawdopodobnie jest to koniec 40-metrowego przejścia, którym niegdyś dostarczano amunicję do stanowisk artyleryjskich.

Zbigniew Rekuć z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, spiritus movens wszystkich poszukiwań, powiedział nam, że wejście zasypano, nadrzucono kilka metrów ziemi, a górą puszczono tor kolejowy. – Być może od drgań powstawały kawerny, a po latach, kiedy już pociąg nie jeździł, ziemia zaczęła się zapadać.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt