Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow e-Warszawa w realu
e-Warszawa w realu
Anna Wittenberg, Życie Warszawy 22.09.2008. ostatnia aktualizacja: 22.09.2008.

Piszą o autobusach, galeriach, historii. Najwięksi pasjonaci poświęcają swoje blogi jednej ulicy czy kamienicy. W niedzielę twórcy stron o stolicy spotkali się w BUW-ie, by dyskutować o Warszawie w Internecie.

Warszawska blogosfera to społeczność osób, które pilnują, by miasta nie zniszczono do końca – mówi Krzysztof Jaszczyński (w internecie – "Kester"), autor strony www.warszawa1939.pl. – W sieci mnożą się strony dotyczące stołecznej sztuki, architektury, komunikacji, a nawet konkretnych domów. Taką ma na przykład kamienica przy ul. Chmielnej 20. Wszyscy nieustannie oceniają miasto.

Z planem miasta od dziecka

Kiedy Marcin Stiasny był mały, prosił rodziców, by zabierali go na pętle autobusowe, a jego ulubioną książką był plan miasta z zaznaczonymi liniami autobusowymi. Dziś pracuje w Zarządzie Transportu Miejskiego, a w wolnym czasie... jest kierowcą autobusu. Od 1998 roku prowadzi „Przegubowca” – kiedyś kopiowany na powielaczu biuletyn, dziś jest jedną z najlepszych stron dotyczących stołecznej komunikacji miejskiej.

– Kiedy zobaczyłem takie strony miast w innych krajach, bardzo im zazdrościłem. A ponieważ kocham komunikację miejską, po prostu musiałem im dorównać – żartuje Marcin.

Jak twierdzi, co dzień z jego notek korzystają dziesiątki osób. Np. kierowcy autobusów, którzy prędzej dowiadują się o zmianach tras z „Przegubowca” niż od pracodawcy.

Mam, bo wszyscy mieli

To nieprawda, że blogują tylko młodzi. „Eela” ma 60 lat. Nie chce zdradzać nazwiska. Jak twierdzi, woli ukrywać się za nickiem (internetowym pseudonimem). Od 2003 roku bloguje o dawnej Warszawie. Prowadzony przez nią Eela1.blox.pl zdobył wczoraj pierwszą nagrodę w konkursie czasopisma „Stolica”.

– Wszyscy znajomi mieli już blogi, a ja nie wiedziałam, o czym oni mówią. Postanowiłam założyć własny. A że Warszawa jest moją pasją, temat sam się nasunął – mówi. Jak wspomina, pierwsze notki pisała do szuflady. – Dopiero, kiedy pokazałam je znajomym, ci namówili mnie, żebym jednak je opublikowała. I tak się zaczęło – dodaje.

Blogerka prowadzi swoją stronę na tyle rzetelnie, że dla wielu warszawiaków stała się swoistym kompendium wiedzy. – Pewnego dnia napisała do mnie dziewczyna, która uczyła się do egzaminu na przewodnika po Warszawie z mojego bloga. Zrozumiałam wtedy, jak wielką odpowiedzialność ponoszę za pisanie – przyznaje „Eela”.

Dziś blogerka, pracując nad wpisem, spędza nawet kilka godzin dziennie.

Na trzy, cztery: notka

Blogi pisane samodzielnie powoli odchodzą jednak do lamusa. Coraz większą popularnością cieszą się strony tworzone przez kilka lub kilkanaście osób. – Na stronę www.werttrew.fora.pl zgłaszają się do mnie nawet starsi ludzie, którzy piszą wspomnienia, a potem je publikują – mówi jej administrator.

W tej chwili w sieci znajduje się już kilkaset witryn o stołecznej tematyce. Powstają nawet ich zrzeszenia.

– Grupa Trzymająca Warszawskie Blogi łączy ok. 70 stron. Na naszym forum dogadujemy się, na jaki temat notkę napiszemy. Później dajemy sobie czas na jej przygotowanie i umawiamy się na konkretny dzień publikacji – mówi Artur Rawicz, założyciel grupy.

Na tle tych historii zabawnie zabrzmiały wczoraj na spotkaniu w BUW-ie słowa Przemysława Zielińskiego, socjologa badającego internet: – Warszawskie strony są sztywne, nie ma między nimi interakcji.

– Kto prowadzi stronę lub bloga, ręka do góry – zaproponował Michał Pawlik, informatyk. Kiedy prawie cała sala podniosła ręce, dodał: – Nie ma interakcji? Przecież tu jesteśmy.

Najlepsze blogi i strony o Warszawie według czasopisma „Stolica“:

  • Eela1.blox.pl – stolica z historycznej perspektywy
  • www.pw44.pl – o Powstaniu Warszawskim
  • filosss.fotolog.pl – Warszawa w obiektywie pasjonata architektury
  • gtwb.blox.pl – blog zrzeszający stołecznych internautów
  • www.Trasbus.com – strona dla pasjonatów komunikacji
  • www.Przegubowiec.com – zmiany tras i mnóstwo ciekawostek dotyczących transportu publicznego
  • chlodna20.wordpress.com – blog kamienicy przy Chłodnej 20

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt