Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Wojsko do Cytadeli
Wojsko do Cytadeli
Agata Sabała, Życie Warszawy 18.07.2008.

We wrześniu zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Za pięć lat rozstanie się z Muzeum Narodowym i wyprowadzi do Cytadeli.

Osiem i pół hektara terenu wojskowego na Żoliborzu muzeum dostało właśnie od Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obiekt, który ma stanąć przy Cytadeli, będzie niemal sześć razy większy od obecnej siedziby MWP. Jej właścicielem jest zresztą Muzeum Narodowe w Alejach Jerozolimskich, który na militaria budynek tylko wynajmuje. – Nasza sytuacja lokalowa jest dramatyczna, pomieszczenia są za małe – tłumaczy Sławomir Frątczak, zastępca dyrektora placówki. – Mamy ponad 250 tys. eksponatów, a pokazać możemy co dziesiąty. Ponad 6 tys. sztuk broni przechowujemy w magazynie, nie ma odpowiednich zabezpieczeń.

Multimedia i pistolety

Jak będzie wyglądała nowa placówka? Dyrekcji zależy, żeby muzeum było nowoczesne i multimedialne.

– Chcemy wykorzystywać prezentacje komputerowe, symulatory, pokazać współczesną technikę wojskową, wszystkiego będzie można dotknąć, wszystko obejrzeć od środka – opowiada Dariusz Matlak, zastępca dyrektora MWP ds. inwestycji.

Z Cytadeli zniknie też płot odgradzający niedostępny teren wojskowy od Muzeum X Pawilonu. – Powstanie jeden kompleks otwarty dla zwiedzających – dodaje Matlak.

Budowa Muzeum Wojska Polskiego ma się rozpocząć w 2010, a zakończyć w 2013 r. Orientacyjny koszt inwestycji to 300 – 400 mln zł. Sfinansują ją ministerstwa: Obrony i Kultury. Miasto zapewni natomiast dojazdy i potrzebną infrastrukturę. Projekt muzeum ma być wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

– Zostanie ogłoszony we wrześniu – mówi Dariusz Matlak. – Rozstrzygnięcie planujemy wiosną. Mam nadzieję, że w ciągu roku będziemy mieć pozwolenie na budowę. Nie powinno być z tym problemu, bo Rada Warszawy uchwaliła półtora roku temu plan miejscowy Starego Żoliborza. Teren Cytadeli jest w nim przeznaczony dla Muzeum Wojska Polskiego.

Na razie udało się porozumieć z konserwatorem zabytków i drogowcami, tak żeby poszerzyć wjazd do Cytadeli od strony Wisłostrady.

– Nie jest dostosowany do ciężarówek i autokarów – mówi Matlak. – Zależy nam na tym, żeby w czasie budowy i późniejszego funkcjonowania muzeum nie obciążać ruchem Żoliborza.

Najpierw archeolodzy

Pozostało jeszcze uzgodnienie dojazdów w projekcie mostu Krasińskiego, który ma przebiegać w pobliżu. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zwrócił się do projektantów przeprawy z pytaniem, czy możliwe będzie uwzględnienie ich w projekcie.

Jesienią przy Cytadeli zaczną się też prace archeologiczne. – Obejmą cały teren przeznaczony pod budowę muzeum – tłumaczy Matlak. – Chcemy upewnić się, czy pozostałości po XIX-wiecznych koszarach nie przeszkodzą w budowie.

Decyzję o przeniesieniu muzeum do Cytadeli podjął już dwa lata temu ówczesny minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Co stanie się z gmachem Muzeum Narodowego, które zajmowało MWP? – Pomieszczenia zostaną wykorzystane na nowe ekspozycje – mówi Franciszek Cemka z Ministerstwa Kultury.

– W tej chwili większość eksponatów sztuki nowoczesnej tkwi w magazynach.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt