Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Plan na piękną Warszawę
Plan na piękną Warszawę
Tomasz Urzykowski, Gazeta Stołeczna 31.01.2008. ostatnia aktualizacja: 06.07.2009.
Remont murów Starego Miasta i stuletnich kamienic na Pradze, renowacja Fortu Bema, Synagogi Nożyków i odtworzenie konnego tramwaju na Chłodnej - te i inne projekty znalazły się w Lokalnym Programie Rewitalizacji do 2013 r. Na wszystkie potrzeba ponad 700 mln zł.
O rewitalizacji, czyli przywróceniu do życia nieatrakcyjnych, zaniedbanych i zniszczonych fragmentów Warszawy, mówi się od lat. Tereny najbardziej zdegradowane, zwane "obszarami kryzysowymi", stanowią blisko 10 proc. obszaru stolicy. Mieszka tam ponad 34 proc. warszawiaków. Wczoraj wiceprezydent miasta Andrzej Jakubiak przedstawił w ratuszu program działań. W przyszłym tygodniu trafi do Rady Warszawy, która przyjmie go być może jeszcze w końcu lutego. - Chcemy nie tylko odnawiać fasady domów, ale też zmieniać ich podwórka - oświadczył wiceprezydent.

Lokalny Program Rewitalizacji znany był do tej pory jedynie z wersji uproszczonej, obejmującej zaledwie cztery dzielnice. Zaprezentowany wczoraj nowy dokument dotyczy już 14 dzielnic, bez Białołęki, Wilanowa, Ursynowa i Włoch. - Uczestnictwo jest dobrowolne. Te cztery dzielnice nie są jeszcze gotowe - tłumaczył Andrzej Jakubiak.

W programie znalazło się 39 projektów samorządowych oraz 52 projekty wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, stowarzyszeń i parafii. Dla przykładu: * na Bemowie planuje się rewaloryzację Fortu Bema, * na Bielanach - kamienic przy Kasprowicza 72 i 72a, * na Ochocie - remont ul. Tarczyńskiej i pl. Starynkiewicza, kamienicy w Alejach Jerozolimskich 99 i budynku "Reduty Wawelskiej" przy Uniwersyteckiej 1, * na Pradze-Północ - dalsze odnawianie kamienic przy Ząbkowskiej, remont ul. Białostockiej i Parku Praskiego, przebudowę pl. Weteranów 1863 r. i budowę Domu Kultury, utworzenie Muzeum Pragi i wytyczenie szlaków turystycznych po dzielnicy, * na Pradze-Południe - odnowienie kamienic przy Jakubowskiej 14 i 18, Skaryszewskiej 2 i 6, Grochowskiej 322, * w Rembertowie - rewitalizację Kolonii Oficerskiej, * w Śródmieściu - remonty kamienic przy Foksal 11, Brzozowej 6/8 i 6/8a, Krakowskim Przedmieściu 6 i 10 i Próżnej 12 i 14, renowację murów Starego Miasta i Synagogi Nożyków przy Twardej; * na Targówku - m.in. remont kościoła Zmartwychwstania Pańskiego; * w Ursusie - rewitalizację osiedli bloków; * w Wawrze - adaptację najstarszego budynku szkolnego (Płowiecka 77) na potrzeby Wawerskiego Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku i galerii sztuki; * na Woli - przywrócenie blasku ul. Chłodnej i odtworzenie na niej linii tramwaju konnego; * na żoliborzu - rewaloryzację terenu osiedla podoficerskiego przy Cytadeli.

Projekty zgłoszone przez dzielnicowe samorządy wyceniono na ponad 300 mln zł, zaś inwestycje wspólnot, spółdzielni i stowarzyszeń kosztować mają przeszło 400 mln zł. Skąd wziąć te pieniądze? Projekty samorządowe mają już zagwarantowane finansowanie z budżetu miasta. Gorzej z pozostałymi. Wprawdzie każdy z projektów wymienionych w programie może liczyć na dofinansowanie z funduszy Unii nawet w 85 proc., ale nie ma gwarancji, że te pieniądze otrzyma. Decyzję podejmuje marszałek województwa.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt