Start
Sensacyjne znaleziska w Zegrzu
Andrzej Karski 07.02.2008. ostatnia aktualizacja: 28.03.2008.

Teren dawnej Twierdzy Zegrze kryje jeszcze wiele niezbadanych tajemnic. Przed oczyma ciekawskich kryje je najczęściej ziemia, wielokrotnie przemieszczana przez niezliczone rzesze rolników, robotników i żołnierzy. Na szczęście przy okazji różnego rodzaju prac budowlanych czy usuwaniu awarii niektóre z ukrytych przez lata tajemnic wychodzą na światło dzienne.

Zobacz także:

W ciągu ostatnich kilku miesięcy takich ciekawych, niezwykłych, a nawet wręcz sensacyjnych odkryć dokonano co najmniej kilka. Jednym z najciekawszych było odsłonięcie podczas prac prowadzonych przy układaniu nowej sieci wodociągowej fragmentów podziemnych, ceglanych korytarzy. Jeden z nich odkryto na terenie osiedla, naprzeciwko dawnej siedziby WAK, drugi natomiast na terenie koszar, tuż przy bocznej bramie CSłiI. Fragmenty tuneli obudowane są starą, ale dobrze zachowaną czerwoną cegłą i wyglądają prawie identycznie. Mają około 1,80 m wysokości i nieco ponad metr szerokości, co sugeruje, iż stanowiły prawdopodobnie część systemu podziemnych ciągów komunikacyjnych przeznaczonych do przemieszczania się załogi twierdzy w czasie zagrożenia.

Nie mniej ciekawych odkryć dokonano na terenie Ośrodka Konferencyjno-Szkoleniowego PAP w Zegrzu. Pierwszym z nich są doskonale zachowane szyny kolejki wąskotorowej z czasów twierdzy. Jak podają źródła historyczne, linia kolejki wąskotorowej została zbudowana i funkcjonowała na terenie Twierdzy Zegrze niemal przez cały okres jej istnienia, tj. od 1897 do 1918 roku i służyła do transportu materiałów i ludzi wewnątrz zegrzyńskich umocnień. Do dnia dzisiejszego – oprócz wspomnianych szyn – zachowały się tylko fragmenty nasypów kolejowych, bramy i tunele kolejowe w Umocnieniu Dużym.

Drugim odkryciem jest granitowy głaz leżący tuż przy betonowej drodze wiodącej z pałacyku do portu. Przez lata nikt nie zwracał na niego uwagi, jako że podobnych głazów w ośrodku można zobaczyć kilkanaście. Ten jednak kryje w sobie nieznaną bliżej tajemnicę. Na odwróconej od ścieżki stronie widnieje bowiem starannie wykuty w kamieniu napis: „Zegrze DS i OM? IX 1930 r.”. Napis jest bardzo dobrze zachowany i niezwykle wyraźny. Odnosi się nieodparte wrażenie, że wykonał go prawdziwy profesjonalista, doświadczony kamieniarz. Kto i w jakim celu wyrył napis, można się tylko domyślać. Jedno jest pewne, w owym czasie na terenie Zegrza działało Centrum Wyszkolenia łączności, które i funkcjonowało aż do wybuchu II wojny światowej. Tam, gdzie leży obecnie kamień, istniał park i trakt spacerowy. Jest prawdopodobne, że napis ten wyrył lub polecił wyryć w kamieniu jakiś zakochany słuchacz Centrum, który być może smalił cholewki do jednej ze szkolących się w Zegrzu, w latach 1927–1936, telegrafistek, zwanych popularnie „juzistkami”. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wówczas panny te, skoszarowane i umundurowane, stanowiły nie lada sensację. Sensację jakich, miejmy nadzieję, zegrzyńska ziemia kryje jeszcze w sobie bardzo wiele.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt