Start
Muzeum bogate w eksponaty
Rafał Michałowski 17.01.2008. ostatnia aktualizacja: 28.03.2008.

W ubiegłym roku legionowskie Muzeum Historyczne wzbogaciło się o ponad 200 eksponatów. Większość z nich to dary lub depozyty ofiarowane przez mieszkańców Legionowa. Może to świadczyć o tym, że po roku działalności muzeum, legionowianie darzą je wyjątkowym zaufaniem.

Zobacz także:

Promocja III tomu "Rocznika Legionowskiego" (2009-04-21 08:04)

Konkurs na makietę Legionowa (2008-04-13 21:04)

Rabusie w muzeum (2008-03-13 11:03)

Ratujmy kasyno (2007-02-16 11:02)

Między Szosową, Wąską i Strużańską... (2006-09-28 18:09)

– Mieszkańcy Legionowa chętnie przekazywali i nadal przekazują do muzeum swoje pamiątki, bo wiedzą, że trafiają one w dobre ręce. Są one u nas konserwowane, a przede wszystkim udostępniane zwiedzającym – opowiada Jacek Szczepański, dyrektor legionowskiego Muzeum Historycznego. Do najcenniejszych pozyskanych w ten sposób eksponatów należą między innymi motocykl „Podkowa” z 1938 roku, będący depozytem Katarzyny Kuligowskiej, aparat fotograficzny „Balda” z 1936 roku, podarowany przez Wojciecha Jeute, przedwojenna maszyna do pisania „Continental” ofiarowana przez Jana Kantego Grymułę, zastawa stołowa z dawnego legionowskiego kasyna wojskowego, przekazana przez państwa Masiaków oraz bardzo obszerną kolekcję odznaczeń wojskowych, dokumentów i fotografii.

Spora cześć tych przedmiotów poza wartością muzealną lub czysto sentymentalną wnosi wiele istotnych informacji rozszerzających wiedzę na temat historii Legionowa. Najwięcej do powiedzenia o dziejach miasta mają oczywiście wszelkiego rodzaju dokumenty. Tak jak na przykład datowana na listopad 1944 roku przepustka wydana przez ówczesnego radzieckiego komendanta wojskowego miasta, na której odwrocie znajduje się przedwojenna pieczątka legionowskiego Urzędu Gminy z widniejącym na niej orzełkiem w koronie lub też zdjęcie przedstawiające prezydenta RP Ignacego Mościckiego wręczającego sztandar jednostce saperów w Legionowie. – Oczywiście nie wszystkie te cenne eksponaty udostępniamy zwiedzającym. Niemniej jednak, w miarę możliwości, staramy się je digitalizować i udostępniać bądź to w naszej pracowni naukowej, lub na naszej stronie internetowej – objaśnia Erazm Domański, kustosz legionowskiego Muzeum Historycznego. Z tej okazji w ubiegłym roku skorzystało około 300 osób. W większości byli to uczniowie lub studenci piszący prace na temat historii Legionowa. Pomoc merytoryczna miłośnikom lokalnych dziejów jest jak się okazuje jednym z ważniejszych, oprócz działalności czysto wystawienniczej, zadań jakie realizuje legionowskie muzeum.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt