Start
Muzeum Wojska Polskiego zyska nową siedzibę
Monika Kuc, Rzeczpospolita 14.01.2008. ostatnia aktualizacja: 14.12.2008.

Na warszawskiej Cytadeli powstanie nowoczesny gmach muzeum. Plany przeprowadzki nabierają tempa.

Przymiarki do tej przeprowadzki Muzeum Wojska Polskiego mają długą historię. Pomysł jego przeniesienia na Cytadelę zrodził się jeszcze w latach 70. W połowie 90. wmurowano tam nawet kamień węgielny. Ale sprawa ruszyła z miejsca dopiero w 2006 roku, gdy minister obrony narodowej podpisał decyzję o przeniesieniu muzeum, a pomysł zyskał poparcie Ministerstwa Kultury i miasta.

– Teraz Muzeum Wojska Polskiego, które jest inwestorem, zawarło umowę z SARP na przeprowadzenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt muzeum – mówi Dariusz Matlak, pełnomocnik ministra obrony ds. budowy. – Wstępna koncepcja zakłada, że muzeum odwzorowywałoby układ urbanistyczny dawnych koszar w centralnej części Cytadeli. Nie chodzi jednak o odtwarzanie ich historycznego wyglądu. Architekci zaproponują własne wizje nowoczesnego kompleksu muzealnych budynków. Konkurs zamierzamy ogłosić do końca lutego.

Koszary miały kształt litery C i otaczały niegdyś z trzech stron pl. Gwardii. Dziś pozostały po nich tylko zasypane piwnice. Wstępne ustalenia archeologiczne nie wskazują, by kryły cenne tajemnice. Ale na polecenie konserwatora zabytków zostaną jeszcze dokładniej zbadane. Przeprowadzono też pomiary geotechniczne, by określić dopuszczalne gabaryty budowli nieszkodzące skarpie. Zakłada się, że nowe muzeum będzie miało 40 tys. mkw. powierzchni ekspozycyjnej, a ponadto magazyny i miejsca do konserwacji. Projektowane budynki sięgną dwóch kondygnacji, czyli 11 – 12 m wysokości. Pilnych regulacji z władzami miasta wymagają jeszcze kwestie komunikacyjne. To niezbędne do zaplanowania parkingów, wyjazdów i wjazdów na Cytadelę, aby ruch turystyczny był sprawny i bezpieczny. Budowa nowego muzeum powinna ruszyć w 2009 lub 2010 roku. Realnym terminem oddania nowego gmachu jest rok 2013.

Dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska Polskiego z Alej Jerozolimskich Muzeum Narodowe zyska 6800 mkw. dodatkowej powierzchni. Bardzo pilnie jej potrzebuje i nie chce czekać aż do 2013 roku.

– Mamy sytuację ewakuacyjną – mówi Dorota Folga-Januszewska, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego. – Pękające stropy i ściany w dwóch skrzydłach wymagają natychmiastowego remontu. Dłużej nie możemy zwlekać. Bardzo delikatnych zbiorów (fotograficzne, ikonograficzne, orient, szkło) nie można przenosić daleko, a trzeba je gdzieś rozlokować. W tej alarmowej sytuacji rozpoczęliśmy rozmowy z dyrekcją Muzeum Wojska Polskiego o wcześniejsze udostępnienie przynajmniej części zajmowanej przez nie przestrzeni.

Muzeum Narodowe nie zamierza z dnia na dzień wyrzucić sąsiada na bruk. Gotowe jest tymczasowo udostępnić mu własne magazyny w Otwocku. Ma nadzieję, że po sfinalizowaniu przeprowadzki MWP zostanie przeprowadzona nie tylko rewitalizacja starego gmachu, ale i jego rozbudowa od strony południowej.

Historia

Miejsce dla 270 tysięcy zabytków

Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku na mocy dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego. Początkowo mieściło się przy ul. Podwale 15. Kolekcja szybko rosła. W roku 1934 przeniesiona została do nowego gmachu Muzeum Narodowego. Umowa przewidywała, że MWP pozostanie w nim przez 50 lat. A zasiedziało się do dziś. W latach 90. muzeum pozyskało Fort IX na Sadybie. Ulokowało tam Muzeum Katyńskie i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Obecnie zbiory Muzeum Wojska Polskiego liczą ponad 270 tys. obiektów i powierzchnie ekspozycyjne są dla nich za małe.

 
następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt