Start
Artyści zawitają do Fortu Sokolnickiego
DAZ 13.03.2007.
Cztery lata trzeba było czekać aż ruszy przebudowa żoliborskiego Fortu Sokolnickiego, w którym ma działać centrum sztuki. Według zapewnień urzędników, prace potrwają do 2009 roku.

 

Władze żoliborza kupiły historyczny fort z końca XIX wieku, położony w parku żeromskiego, od Agencji Mienia Wojskowego trzy lata temu. Już wtedy powstał pomysł, by zmodernizować obiekt tak, by odbywały się w nim imprezy kulturalne. Ale mijały miesiące i niewiele się w tej sprawie działo. Ratusz powoływał kolejnych pełnomocników, którzy mieli realizować projekt, i na tym się wszystko kończyło. Teraz ma być inaczej. Inwestycję przejął od biura kultury Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

– W tym roku chcemy opracować dokumentację, jak również ogłosić przetarg na wykonanie projektu – mówi Julia Matuszewska z SZRM.

Najpierw trzeba będzie wykonać ekspertyzę stanu technicznego budynku oraz wybrać metodę osuszenia terenu. Fort może kryć wiele niespodzianek, np. nieodkryte do tej pory korytarze. Dotychczas jego pomieszczenia zajmowała fundacja Dziecko i Sztuka oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Rezerwistów Wojska Polskiego. Ale organizacje te nie miały pieniędzy na remont. Elewacja fortu jest prawie zupełnie zniszczona.

W zależności od wyniku badań stanu obiektu zostanie wybrany sposób jego użytkowania. Jedną z rozważanych możliwości jest zadaszenie dziedzińca i powiększenie piwnic. Jednak wszelkie zmiany będą musiały być uzgodnione ze stołecznym konserwatorem. Powód? Fort jest wpisany do rejestru zabytków. Wnętrza obiektu mają służyć kulturze, dlatego instytucję, która ma się tu mieścić w przyszłości, nazwano Centrum Sztuki. Jego sale będą wynajmowane artystom, klubom i stowarzyszeniom. A pomieszczeń jest całkiem sporo. Solidna, ceglana budowla o cylindrycznym kształcie skrywa ich aż 15 (każde o powierzchni 87 mkw.). Są też korytarze o szerokości pół metra oraz magazyny o powierzchni 200 mkw.

Na inwestycję przeznaczono w tym roku 287 tys. zł. W sumie koszt modernizacji ma wynieść ponad 18 mln zł – taki budżet przyznała Rada Warszawy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt