Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Święto miłośników militariów
Święto miłośników militariów
pl 12.08.2006.
Jeśli chcesz pojeździć czołgiem albo terenowym jeepem z lat 60., przyjedź na II Ogólnopolski Zlot Pojazdów Militarnych do Modlina.

 

Od 13 do 15 sierpnia pasjonaci z całej Polski będą wymie-niać się doświadczeniami w Twierdzy Modlin. Kolekcjonerzy z pewnością pochwalą się swoimi najnowszymi zdobyczami. Widzowie zobaczą broń z okresu II wojny światowej, mundury, mapy, dokumenty, a nawet czołgi i wozy pancerne. Wszystkie pojazdy są w bardzo dobrym stanie i właściciele chętnie zabierają zwiedzających na przejażdżki.

Buszują w lasach i sieci

Organizatorzy zlotu przygotowali wiele atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą twierdzę. Chętni będą mogli nabyć pamiątki w kramiku z militariami, spróbować swoich sił w małpim gaju (tor przeszkód, na którym ćwiczą żołnierze), albo pozjeżdżać na linie. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia z bliska czołgów albo wojskowych motocykli sprzed kilkudziesięciu lat.

– Przez trzy dni fragment twierdzy zmieni się w obozowisko tętniące wojskowym gwarem, a wszyscy widzowie będą mogli zwiedzić niedostępne dotychczas zabudowania i podziemia fortyfikacji – tłumaczy Jarosław Możdżyński, współorganizator zlotu.

Możdżyński pasjonuje się militariami od dwudziestu pięciu lat. – Mam w swojej kolekcji amerykańskie mundury wojskowe, ekwipunek oraz sprzęt radiowy. Moją pasją jest także rekonstrukcja starych wozów. Nagrodą jest dla mnie pierwszy rozruch silnika. To wynagradza mi godziny spędzone w garażu.

– Miłością do zabytkowych samochodów zaraziłem się od mojego dziadka – mówi Bogdan z Warszawy, również kolekcjoner militariów. – W swojej kolekcji mam DTR 40. To wóz pancerny z 1945 r., Kögelwagen z 1965 r. oraz motocykl z 1952 r. Wszystkie nadają się do eksploatacji.

Pasjonaci militariów wydają krocie na swoje hobby. Cena zdezelowanego pancernego wozu to minimum 10 tys. zł. Do tego dochodzą koszty remontu. Kolekcjonerzy militariów zgodnie jednak twierdzą, że ich chorobliwa miłość jest nieuleczalna. Dlatego godzinami przeczesują lasy i pobojowiska albo... buszują na stronach internetowych w poszukiwaniu kolejnych zdobyczy.

Edukują i szanują

Organizatorzy zapewniają, że klimat tegorocznego zlotu będzie niezapomniany. – Chcemy też promować nasz region i jego historię, w tym dzieje Twierdzy Modlin. Przez rozwój kultury militarnej pragniemy przybliżyć możliwości pokojowego wykorzystania techniki wojskowej. Ważna jest też dla nas edukacja oraz poszanowanie dla tradycji i historii – dodaje Jarosław Możdżyński. Uczestnicy zlotu będą mogli rozbić namioty na terenie twierdzy. Wstęp – dorośli 5 zł, dzieci – 1 zł.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt