Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Koszty uderzają w skarbiec
Koszty uderzają w skarbiec
Karol Manys 02.07.2007. ostatnia aktualizacja: 12.08.2007.
Wzrost cen materiałów budowlanych może pokrzyżować Narodowemu Bankowi Polskiemu plany budowy nowego superskarbca i zapasowego ośrodka komputerowego pod Zegrzem. Prace miały rozpocząć się jesienią. Bank centralny szacował koszty budowy na 214,1 mln zł. Dziś wiadomo już, że to nierealna cena.
Mija termin, w którym chętni do budowy polskiego odpowiednika amerykańskiego Fort Knox, czyli składnicy amerykańskich rezerw federalnych, mają czas na składanie w NBP ofert. Bank centralny kończy właśnie drugi etap przetargu na budowę nowego superskarbca w podwarszawskim Zegrzu.

Jednak nie wszystko może pójść zgodnie z planami. Nawet jeśli w ciągu kilku tygodni będzie wiadomo, kto zbuduje centralny polski magazyn gotówki, walut i złota, to NBP może zabraknąć pieniędzy na tę budowę.

Prace miały ruszyć jesienią, a budowla byłaby oddana za dwa lata, jednak plany budowy nowego skarbca i zapasowego ośrodka informatycznego mogą skomplikować ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych, które dochodzą nawet do kilkudziesięciu procent. – Zarząd banku zlecił ponowną analizę kosztów innych metod realizacji inwestycji – informuje nas Jarosław Kudelski, szef Departamentu Komunikacji Społecznej NBP.

200 mln może braknąć
Zgodnie z szacunkami kosztów budowy polskiego Fort Knox, które bank centralny przygotował w zeszłym roku (wtedy miały ruszyć prace), miał on kosztować 214,1 mln zł. Teraz wiadomo już, że te koszty będą dużo wyższe. Ile?

Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP odpowiedzialny za informatykę, administrację i ochronę, nie chce rozmawiać na ten temat przed zapoznaniem się z ofertami czterech konsorcjów (tyle firm przeszło do drugiego etapu) zainteresowanych przetargiem. – W tej chwili jesteśmy w tak delikatnym momencie operacji, że wolałbym tego nie robić – tłumaczy.

Nawet gdyby z powodu wzrostu cen materiałów i usług budowlanych oferty znacznie przekraczały możliwości finansowe NBP, bank centralny raczej nie wycofa się z planowanej od trzech lat inwestycji. Głównie z tego powodu, że za 15,8 mln zł kupił już od wojska teren pod Zegrzem wraz z istniejącymi tam zabudowaniami.
W latach PRL było tam zapasowe stanowisko dowodzenia państwem na wypadek wojny. Po remoncie i adaptacji mają się one stać częścią nowego skarbca.

Po drugie – bank centralny ma już kompletną dokumentację projektową obiektu i pozwolenie na jego budowę. Po trzecie – NBP i tak musi wybudować nowy skarbiec. Obecny, w głównej siedzibie banku przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, nie spełnia już najnowszych wymogów bezpieczeństwa przechowywania gotówki.

Dane krytyczne podwójnie
Podobnie jest też z ośrodkiem komputerowym. Przystąpienie NBP do europejskiego systemu banków centralnych wymusza na nim prowadzenie co najmniej dwóch niezależnych i położonych z dala od siebie systemów komputerowych do przetwarzania tzw. danych krytycznych.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt