Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Polski Fort Knox za pół miliarda?
Polski Fort Knox za pół miliarda?
Michał Wojtczuk, Gazeta Stołeczna 03.08.2007. ostatnia aktualizacja: 06.07.2009.

Po otworzeniu ofert w przetargu na budowę ogromnego superbezpiecznego skarbca w Zegrzu Narodowy Bank Polski zaczął się zastanawiać, czy wystarczy mu pieniędzy, by ten obiekt zbudować.

NBP chce zbudować w Zegrzu polski Fort Knox - trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ponad dwóch hektarów, który byłby monstrualnym sejfem na gotówkę. W przetargu wystartowały dwa konsorcja. Urzędnicy NBP otworzyli koperty, w których oferenci napisali, za ile są gotowi zbudować skarbiec. I zamarli.

- Ceny złożonych ofert przekraczają kwotę, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia - informuje zwięźle Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. To eufemizm. NBP liczył, że budowa skarbca pochłonie ćwierć miliarda złotych. Tymczasem konsorcjum założone przez firmy Warbud, Mitex., ABG SPIN oraz Zakład Technicznej Ochrony Mienia CORAL zaproponowało kwotę blisko 470 mln zł, a konsorcjum Budimeksu Dromeksu wraz z macierzystą hiszpańską spółką Ferrovial Agroman oraz polską firmą Sygnity - prawie 568 mln zł.

Ceny tak bardzo rozminęły się z oczekiwaniami zamawiającego, bo przetarg przeciągał się, podczas gdy koszta w budownictwie szybowały w górę. NBP zaczął szukać wykonawców już w lutym ubiegłego roku. Wtedy jeszcze liczył, że skarbiec będzie kosztować nie więcej niż 170 mln zł. Jednak przetarg z powodów formalnych dwukrotnie trzeba było unieważnić. Po raz trzeci NBP ogłosił go pod koniec 2006 r., podnosząc już prognozę kosztu do ćwierć miliarda złotych. W styczniu 2007 r. spośród ośmiu konsorcjów, które się zgłosiły do przetargu, wybrał te o największym doświadczeniu i zapleczu finansowym. I wtedy przetarg na kilka miesięcy został zamrożony, bo odrzucone firmy odwoływały się do sądu. W efekcie oferty zostały złożone dopiero w lipcu.

W NBP już od dwóch tygodni wahają się, co począć z przetargiem. Przemysław Kuk nie potrafi określić, jak długo jeszcze potrwa ocenianie ofert.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt