Start arrow Start arrow Aktualności arrow Czerniaków 1944 - inscenizacja walk powstańczych na ul. Wilanowskiej
Czerniaków 1944 - inscenizacja walk powstańczych na ul. Wilanowskiej
Mirosław Kielak 28.07.2007. ostatnia aktualizacja: 30.07.2007.
W sobotę 4 sierpnia 2007 r. w godzinach 17:00-18:15 na ul. Wilanowskiej przy ulicy Solec, organizowana przez Biuro Promocji Miasta przy współpracy z grupami rekonstrukcji historycznej "Radosław", "Parasol", "Kotwica" inscenizacja opowie o historii kolejnej "reduty" powstańczej - ul. Wilanowskiej.

Image

Przygotowany przez pasjonujących się historią członków tych grup historycznych scenariusz został zaaprobowany przez przedstawicieli kombatantów, uczestników tamtych wydarzeń.

W ciągu godziny (inscenizacja będzie trwała ok. 1 godziny, a rozpocznie się o 17.00) poznamy kilka fragmentów walk toczonych na ul. Wilanowskiej, chwil grozy, przemieszanej ze smutkiem radości i ...końca powstańczej reduty.

Grupy rekonstrukcji będą starały się oddać historię walk jakie w tym miejscu toczyli ich rodzice, dziadkowie, krewni.

W inscenizacji pokazane będą fragmenty historii poprzedzającej Powstanie (27 - 28 lipca 1944). Wybuch Powstania (pierwsze dni sierpnia 1944), budowę barykad i dalsze losy uliczki na warszawskim Czerniakowie (5 września - wejście zgrupowania Radosław).

Sceny z okresu forsowania Wisły przez żołnierzy LWP (gen. Berlinga) i ich wspólnych walk, aż do ostatnich chwil skrawka "wolnej Warszawy" (23 września 1944) na Czerniakowie.

Swój udział w inscenizacji potwierdziło 220 rekonstruktorów z całego kraju. Na potrzeby inscenizacji swoje eksponaty muzealne wypożyczyły Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim i Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej oraz prywatni właściciele zabytkowych pojazdów z okresu II wojny światowej.

Przed oczami widzów pojawią się więc autentyczny transporter opancerzony, niemieckie samochody ciężarowe (Mercedes), motocykle, armata pak.

Wykonawcy pragną w ciągu godziny pokazać namiastkę tego co było udziałem powstańców i ludności cywilnej w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku. ....W powietrzu będzie unosił się pył, i zapach prochu...Nad walczącą Wilanowską przeleci replika samolotu PO -2 ("Kukuruźnika" udostępnionego przez Fundację "Orły Polskie"), samolotu znanego Powstańcom, rodzącego nadzieję, i... uczucie zawodu...

Organizatorzy zdają sobie sprawę z ogromnych trudności logistycznych tego przedsięwzięcia rozwiązywanych także dzięki pomocy i sympatii wielu osób, w tym również mieszkańców ul. Wilanowskiej.

Tym wszystkim, którzy pomagają nam poprzez inscenizację złożyć hołd i część Powstańcom i mieszkańcom "walczącej Warszawy" serdecznie dziękujemy, prosimy o wyrozumiałość dla wprowadzanych utrudnień w ruchu i zakłócania spokoju sobotniego popołudnia. Ale dla pamięci tamtych dni na pewno warto...

Specjalnie dla osób starszych i kombatantów u wylotu Wilanowskiej w kierunku ul. Solec a także w kierunku ul. Czerniakowskiej zostaną postawione trybuny z miejscami siedzącymi. Od godz. 16.45 zapraszamy do zajmowania miejsc na trybunach.

Źródło: warszawa.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt