Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Stary żoliborz wypięknieje
Stary żoliborz wypięknieje
Krzysztof Jóźwiak, Gazeta Stołeczna 13.07.2007. ostatnia aktualizacja: 06.07.2009.
Władze żoliborza chcą przywrócić najstarszym fragmentom dzielnicy przedwojenny blask. Na pierwszy ogień pójdzie żoliborz Oficerski i park wokół Cytadeli.

żoliborz Oficerski zbudowano w latach 20. na terenach pofortecznych, starając się odtworzyć XVIII-wieczną siatkę ulic. Architekci urzeczywistnili w tym miejscu ideę miasta ogrodu. Piękne wille i kameralne domki szeregowe do dzisiaj toną w zieleni. - Ta część żoliborza to taka starówka z lat 20. Dlatego jak najszybciej chcemy przywrócić jej przedwojenny wygląd - mówił Witold Sielewicz, zastępca burmistrza żoliborza, podczas wczorajszego spaceru po okolicy.

W pierwszej kolejności gruntowny remont czeka Fort Sokolnickiego, który zmieni się żoliborskie Centrum Kultury. W salach ukrytych w czeluściach fortu znajdzie się miejsce dla teatrów i knajpek artystycznych. - Marzy mi się, aby w tych lochach powstała np. warszawska Piwnica pod Baranami - stwierdził Witold Sielewicz. Remont fortu ma się zacząć jeszcze w tym roku.

Wypięknieją też uliczki żoliborza Oficerskiego. Planowane są nowe chodniki, latarnie, w wybranych miejscach zamiast asfaltu pojawi się cegła klinkierowa. Na domach, w których mieszali znani ludzie, zawisną informujące o tym tabliczki.

- Chcemy także stopniowo likwidować mieszkania komunalne na tym terenie. Tylko w rękach prywatnych te piękne budynki mogą na nowo odżyć - przekonywał Janusz Warakomski, burmistrz dzielnicy. Przy okazji władze zamierzają naprawić szkody spowodowane tzw. dekretem Bieruta, scalając podzielone wtedy działki.

Zmiany czekają również park wokół fosy okalającej Cytadelę. W tym miejscu powstaną Planty żoliborskie, którymi dojdziemy do głównego wejścia do planowanego w twierdzy Muzeum Wojska Polskiego. Zostanie uporządkowana zieleń, pojawią się nowe drzewa, alejki, ścieżki rowerowe i stylowe oświetlenie. Zniknąć mają zniszczone garaże, warsztat samochodowy i zgliszcza przedszkola położone na obrzeżach fosy i drogi fortecznej. W planach jest otworzenie dla spacerowiczów tunelu, który biegnie z pl. Inwalidów do fosy Cytadeli. - Tunel z pewnością stałby się nową atrakcją turystyczną żoliborza - stwierdził Witold Sielewicz.

Przedwojenny sznyt ma odzyskać również osiedle bloków z szarej cementowej cegły położone na terenie Cytadeli Południowej. Bloki powstały w latach 30. dla rodzin podoficerów. Po wojnie stały się typowymi blokami komunalnymi i uległy degradacji.

Władzom dzielnicy zależy, aby w rewitalizację włączyli się mieszkańcy żoliborza Oficerskiego i Cytadeli Południowej. Dlatego do końca sierpnia każdy może zgłaszać uwagi i propozycje dotyczące nawet najdrobniejszych szczegółów projektu.

Prace nad rewitalizacją są już bardzo zaawansowane. Wszystkie obiekty zostały zinwentaryzowane, wstępne projekty zaakceptował stołeczny konserwator zabytków. Plan rewitalizacji został zapisany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do roku 2011. Prace zaczną się w przyszłym roku. Planowany koszt wszystkich inwestycji to ok. 36 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta i dzielnicy, od prywatnych inwestorów i funduszy europejskich.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt