Start arrow Start arrow Prasówka arrow Puls Biznesu arrow Rusza projekt za 200 mln zł
Rusza projekt za 200 mln zł
Mariusz Zielke 10.04.2006.
Narodowy Bank Polski potrzebuje nowego skarbca i centrum komputerowego. Zarobią firmy budowlane i IT.
W czwartek Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił wart 200 mln zł przetarg na budowę na terenie fortów w Zegrzu nowego skarbca i centralnego ośrodka komputerowego. Na 28-hektarowej działce ma powstać jeden budynek główny o powierzchni 21,8 tys. mkw. oraz dwa budynki pomocnicze. Dodatkowo w ramach zamówienia przewidziano adaptację trzech innych istniejących budynków, budowę systemu zabezpieczeń i telewizji przemysłowej, budowę dróg i zagospodarowanie terenu.


Dla budowlanki

NBP wysoko umieścił poprzeczkę dla startujących w przetargu — firmy muszą mieć przynajmniej 200 mln zł rocznych przychodów (średnia z trzech lat) i 40 mln zł zdolności kredytowej. Wiadomo więc, że do konkursu przystąpią tylko duże firmy, takie jak Skanska, Strabag czy Budimex. Zarobią też firmy informatyczne specjalizujące się w systemach zabezpieczeń i budowach serwerowni. Kontrakt obejmuje m.in.: budowę systemu sygnalizacji włamania i napadu, systemu telewizji dozorowej (CCTV), systemu kontroli dostępu (ACC), systemu integracji i wizualizacji systemów bezpieczeństwa, systemu sygnalizacji pożaru. Budynki mają zostać okablowane, a ośrodek komputerowy przygotowany na przeniesienie systemów.

Doświadczenia na tym polu mają m.in. warszawski Ster-Projekt (obecnie ABG Ster-Projekt), który budował centra danych dla Telekomunikacji Polskiej, czy Qumak-Sekom, który wygrał z ABG przetarg na budowę centrum dla Straży Granicznej. Na usługi w sektorze zabezpieczeń i serwerowni postawił też Computerland (CL) — druga co do wielkości polska firma IT. CL zresztą podpisał umowę z Budimeksem na współpracę przy budowie siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Być może firmy te rozszerzą więc współpracę na potrzeby przetargu w NBP. Atutem CL jest też fakt, że już od kilku lat buduje podstawowe systemy informatyczne dla banku centralnego.
Kontrowersje zabytkowe

Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania upływa 10 maja. Do drugiej tury przejdzie maksymalnie pięciu oferentów. NBP chce rozpocząć budowę w połowie roku. Kontrakt ma być realizowany przez dwa lata.

O planach NBP i kontrowersjach z nimi związanych pisała wcześniej „Gazeta Stołeczna”, która opisała m.in., że budowie sprzeciwia się Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. Ogłoszenie przetargu oznacza, że przeciwnicy nic nie wskórali.
 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt