Start
Rusza budowa megasejfu
Karol Manys 15.06.2007. ostatnia aktualizacja: 16.06.2007.
Po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane będą całe zapasy gotówki.

Przymiarki do budowy pod Zegrzem centralnego skarbca Narodowego Banku Polskiego wraz z przylegającym do niego centralnym ośrodkiem komputerowym banku centralnego ciągną się już pięć lat. Jednak przygotowania do tej inwestycji zmierzają wreszcie do końca. Za trzy tygodnie, 3 lipca, mija termin składania ofert dla firm zainteresowane budową polskiego Fort Knox.

Za dwa lata wjedzie kasa

Znaczy to, że pod koniec sierpnia lub na początku września z wyłonionym w przetargu wykonawcą powinna zostać podpisana umowa. Dwa lata później, czyli jesienią 2009 r., do mocno obwarowanego porosyjskiego fortu pod Zegrzem powinny wjechać pierwsze transporty z gotówką i sztabami złota. W tej chwili inwestycja ma roczny poślizg.

Wymogi bezpieczeństwa

– Ten obiekt jest nam niezbędny. Tym bardziej że wejście NBP do europejskiego systemu banków centralnych wymusza na nas np. utrzymywanie co najmniej dwóch, działających niezależnie od siebie i dublujących się, ośrodków komputerowych, w których przechowuje się i przetwarza dane strategiczne dla systemu bankowego – tłumaczą nam urzędnicy NBP.

Chodzi o to, by w razie awarii lub innych nagłych zdarzeń nie doszło do utraty danych albo paraliżu systemu bankowego. Tymczasem nasz bank centralny ma dziś tylko jeden taki ośrodek, który na dodatek mieści się w centrum Warszawy, w centrali NBP przy Świętokrzyskiej, gdzie trudniej o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Tam też bank ma główny skarbiec, w którym przechowuje gotówkę, waluty i złoto.

– On jest po prostu za mały i nie spełnia już najnowszych wymogów bezpieczeństwa – dodają pracownicy banku.
W 2002 r. NBP za 15,8 mln zł kupił od wojska opuszczony przez żołnierzy porosyjski fort pod Zegrzem, który za czasów PRL był całkowicie utajniony. Mieścił się w nim schron przeciwatomowy i zapasowe stanowisko zarządzania państwem na wypadek wybuchu III wojny światowej.

Ciągnące się procedury

W połowie 2004 r. opracowana była dokumentacja i kosztorysy przebudowy starego fortu na jeden z najnowocześniejszych w Europie obiektów przeznaczonych do przechowywania pieniędzy, kosztowności i ważnych dla bezpieczeństwa państwa danych finansowych. W 2005 r. bank centralny uporządkował teren wokół fortu i przygotował go do inwestycji.

W styczniu zeszłego roku został rozpisany przetarg na roboty budowalane. Skomplikowane i długotrwałe procedury oraz protesty firm, które nie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu przetargu, sprawiły, że sprawa ciągnie się już prawie półtora roku. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt