Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Legionowo dalekie, chociaż tak blisko
Legionowo dalekie, chociaż tak blisko
Włodzimierz Liksza 18.05.2007. ostatnia aktualizacja: 20.05.2007.
Legionowo, położone 23 km od stołecznego centrum miasto łączące Warszawę z Zegrzem, odwiedzą wkrótce uczestnicy 131. Spaceru z Syrenką.

Legionowo, jak nazwa wskazuje, kojarzy się głównie z Legionami, zaczątkiem sił zbrojnych odrodzonego Państwa Polskiego, oraz zespołem koszarowym z 1914 r., zwanym też obozem rosyjskiego feldmarszałka Hurki. Starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze hutę szkła Jabłonna, wytwarzającą głównie butelki do piwa, oraz nazwiska sławnych pilotów balonowych: Franciszka Hynka, Zbigniewa Burzyńskiego i Władysława Pomaskiego, kilkakrotnych zwycięzców prestiżowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W 1935 r. gościem polskich pilotów był światowej sławy naukowiec i pilot prof. August Piccard. W 1938 roku mjr Jerzy Mazurek i inż. Józef Paczosa zaprojektowali i wykonali największy balon świata „Gwiazda Polski”. Jego pułap ze startem w Dolinie Chochołowskiej miał osiągnąć (i ewentualnie przekroczyć) rekordową wówczas wysokość 30 km. Niestety, do startu nie doszło, gdyż balon spłonął.

Od 1919 r. szkolono tu kadry dla 1. i 2. Pułku Piechoty Legionów. Wówczas to gen. Bolesław Roja nadał koszarom w Jabłonnie nazwę Legionowo.

W programie naszej wyprawy do Legionowa, która odbędzie się w sobotę 26 maja w godz. 11-15, zaplanowaliśmy m.in. spotkanie z prezydentem miasta Romanem Smogorzewskim. O historii tej części Mazowsza opowie dyr. Muzeum Historycznego Jacek Szczepański, który oprowadzi nas po dziale archeologicznym, historycznym i militarnym. Będzie też seans kronik filmowych z okresu międzywojennego. Zwiedzimy niektóre wille z okresu II RP oraz koszary przy Kozłówce. W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej obejrzymy pokaz z balonami meteorologicznymi, a w koszarach 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej spróbujemy wojskowej grochówki. Zapisy i zaproszenia 22 maja w żW (al. Jana Pawła II 80, VI p.) w godz. 12-15, tel. 022-334-88-64, kom. 0-608-065-659.
 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt