Start arrow Start arrow Prasówka arrow To i Owo arrow Adaptacja czy ruina
Adaptacja czy ruina
Tomasz Elbanowski 30.03.2007. ostatnia aktualizacja: 24.03.2008.

Kolejny zabytkowy budynek w Legionowie może być zagrożony. „Albo zaadaptujemy albo ...” zastanawia się deweloper, który kupił XIX-wieczne budynki koszarowe przy Strużańskiej za blisko 2 mln zł, i chce postawić tu mieszkania.

Zobacz także:

Importujmy konserwatora (2008-03-13 11:03)

Koszary pod lupą starosty (2008-03-07 11:03)

Rada w obronie zabytków (2008-03-06 19:03)

Zaludni się wokół Zegrzyńskiej (2007-04-26 00:04)

Koszary dla wojsk balonowych (1898) (2007-03-31 00:03)

- Mieszkania w Legionowie będziemy mieli w ofercie za 2-3 lata - informuje nas uprzejma pani w siedzibie firmy „WW.Investment Wiśniewscy”.

Firma skończyła w zeszłym roku budować bloki mieszkalne w Wołominie, teraz stawia podobne w Ząbkach. Kilka miesięcy temu zakupiła teren z zabytkowymi budynkami koszarowymi z XIX w. , jednymi z pięciu najstarszych obiektów w mieście. Czy powiększą liczbę strat legionowskich zabytków?

Lista strat

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat zburzone zostały: budynek jednego z pierwszych kin dźwiękowych w Polsce „Mazowsza”, drewniana Willa Róża przy ul. Jagiellońskiej, dwie „drewniane kamienice” rodzin Wrona i Szczotka na Rynku i willa „Zosinek” z 1929 r. Wszystkie te obiekty ustąpić musiały przed nowo stawianymi budynkami, wśród inwestorów rugujących „stare” znalazł się również Urząd Miasta Legionowo.

Jak przypomniał niedawno na łamach ToiOwo dyrektor legionowskiego muzeum Jacek Szczepański („Zachować pamięc, TiO nr 6 br.) lista strat legionowskich zabytków tylko z ostatnich kilku lat jest o wiele dłuższa. Zburzono: budynek stacyjny z 1877 r., będący najstarszym obiektem w mieście; murowany carski koszarowiec z 1892r. tzw. „Straszny Dwór”, sklep „Po schodkach w Rynku (1928r), „Sklep pod balonem” na ul. Handlowej. żaden z wymienionych powyżej obiektów nie był wpisany do rejestru zabytków.

Niestety, obiekty, o których wpisanie zadbano w odpowiednim czasie, również nie wydają się bezpieczne. Jednym z nich jest ostatni relikt drewnianej wojskowej architektury XIX-wiecznej budynek dawnego kasyna pod wiaduktem, który płonął dwukrotnie za czasów kiedy administrowała nim Agencja Mienia Wojskowego. Teraz kasyno jest już własnością gminy.

Drugim przykładem są właśnie koszary przy Strużańskiej. Budynki zostały wpisane do rejestru zabytków w 2002 r. W czerwcu 2004 r. kontrola Urzędu Miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, WAM i Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji wykazała brak jakiejkolwiek opieki nad zabytkiem („Cel – ruina?” TiO nr 30/2004). W czasie, gdy obiektem administrowała WAM, złodzieje wyrwali okna, drzwi i pokrycie dachu, co doprowadziło do dewastacji koszarów. Jeszcze kilka lat wcześniej budynki były w doskonałym stanie, a stuletnie belki ze stropów pachniały jeszcze żywicą.

Adaptacja albo... dewastacja?

Po kontroli z 2004 r. WAM zamurowała wejścia do budynków i zobowiązała się zwrócić o ochronę budynku do służb miejskich. Gmina rozpoczęła starania o przejęcie obiektu. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wolała jednak teren sprzedać. W sierpniu ub.r. znalazła kupca, firmę „WW Investment Wiśniewscy”, dewelopera z Wołomina.

- Nie było innych chętnych na ten obiekt, cena była niska, więc to kupiliśmy – tłumaczy Tomasz Wiśniewski.

Koszary przy Strużańskiej, stojące na działce o powierzchni 1,3 ha zostały sprzedane za 1.818 tys. zł.

Co deweloper zamierza zrobić z zabytkowymi budynkami?

- Albo zaadaptujemy albo ... - zastanawia się Tomasz Wiśniewski, nie precyzując jaka jest alternatywa adaptacji.

Chwilę póżniej dodaje:

- Zabytków chyba nie można zburzyć?

Rzeczywiście, obiektów wpisanych do rejestru zabytków burzyć nie można. Chyba, że będą w takiej ruinie, że będzie można je z rejestru wypisać. Istnieje ryzyko, że deweloper będzie kontynuował politykę WAM-u i dewastacja będzie postępować.

Deweloper może też zaadaptować koszary, idąc tym samym w ślady gminy Legionowo, która uratowała stare budynki koszarowe na Kozłówce i przeznaczyła je po modernizacji na mieszkania komunalne.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt