Start
Skarbiec i biurowiec Narodowego Banku Polskiego
Michał Wojtczuk 01.02.2006. ostatnia aktualizacja: 19.05.2007.
Narodowy Bank Polski przymierza się do realizacji kilku inwestycji. Na Woli powstanie nowy biurowiec, tuż obok centrali przy Świętokrzyskiej na biura zostanie zaadaptowany budynek mieszkalny, a w Zegrzu powstanie Skarbiec Centralny.
Narodowy Bank Polski zbuduje przy ul. Giełdowej nowy biurowiec dla swojego warszawskiego oddziału. Dziś oddział mieści się w budynku przy pl. Powstańców Warszawy. - Ten gmach jest niefunkcjonalny i wymaga kapitalnego remontu - informuje Małgorzata Radomska z biura prasowego NBP. - W wyniku przeprowadzonej analizy kosztów uznano, że jego modernizacja jest nieuzasadniona ekonomicznie. Istniejąca konstrukcja budynku uniemożliwia przystosowanie go do aktualnych wymagań funkcjonalnych, technicznych i zabezpieczeniowych.

Dlatego Narodowy Bank Polski postanowił zbudować pięciokondygnacyjny biurowiec przy ul. Giełdowej. Częściowo wykorzystane zostaną istniejące tam zabudowania. Gmach zostanie połączony z budynkiem NBP przy ul. Siedmiogrodzkiej 5a. - Budowa nowej siedziby oddziału w tej lokalizacji pozwala wykorzystać istniejące pomieszczenia specjalne przy ul. Siedmiogrodzkiej 5a do funkcji emisyjno-skarbcowych realizowanych przez oddział - tłumaczy Małgorzata Radomska.

Obłożony szarą cegłą i zielonym szkłem budynek zaprojektowała pracownia Apar Project. Gmach ma mieć ok. 3,5 tys. m kw. powierzchni biurowej. Całkowita powierzchnia budynku, po doliczeniu sali operacyjnej, pomieszczeń specjalnych, technicznych i powierzchni komunikacyjnej to ok. 6,7 tys. m kw. Przewidywany koszt całej inwestycji wynosi 74 mln zł. Narodowy Bank Polski chce wybrać wykonawcę i rozpocząć prace budowlane w drugiej połowie 2006 r. Biurowiec ma być gotowy na jesieni 2008 r.

Biura zamiast mieszkań

Na tym nie koniec inwestycji NBP. - W celu uzyskania dodatkowej powierzchni biurowej dla Centrali NBP oraz ograniczenia dostępu osób trzecich do obiektów bankowych podjęto decyzję o wykwaterowaniu najemców lokali mieszkalnych znajdujących się w kompleksie budynków Centrali NBP od strony ul. Wareckiej do lokali zamiennych na terenie Warszawy i zaadaptowaniu odzyskanej powierzchni na potrzeby biurowe - informuje Małgorzata Radomska.

W wyniku przekwaterowania lokatorów NBP odzyskał ok. 4,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Po wykonaniu modernizacji powstanie 3,6 tys. m kw. powierzchni biurowej. - To pozwoli na ograniczenie kosztów ponoszonych na wynajem pomieszczeń biurowych przy ul. Świętokrzyskiej 18 - przekonuje Małgorzata Radomska. Kubatura, układ konstrukcyjny oraz elewacja budynku nie ulegną zmianie. Przeróbkę budynku zaprojektowało Studio Architektury "Artes" z Poznania. Remont ma się zacząć w sierpniu i potrwać do końca 2007 r. Szacowany koszt inwestycji - 13 mln zł.

Skarbiec w koszarach

Najbardziej imponującą inwestycją Narodowego Banku Polskiego będzie jednak budowa Skarbca Centralnego w Zegrzu Północnym pod Serockiem. Na terenie dawnych koszarów wojskowych powstanie forteca, w której będą przechowywane zapasy gotówki przeznaczone do zasilania banków komercyjnych. Dziś nie ma takiego jednego skarbca, jest kilka mniejszych - jeden z nich przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Są jednak za małe i przestarzałe.

Oprócz skarbca w Zegrzu powstanie także zapasowy ośrodek komputerowy dublujący pracę Centralnego Ośrodka Komputerowego NBP (też mieści się przy Świętokrzyskiej), tak że nawet w wypadku jakiejś katastrofy dane banku będą bezpieczne. Oba ośrodki ze względów bezpieczeństwa nie mogą ze sobą sąsiadować, a zbudowanie zapasowego ośrodka obok skarbca obniża koszty.

W ramach inwestycji w Zegrzu powstanie budynek główny o powierzchni ok. 21,8 tys. m kw. (dwie kondygnacje naziemne i jedna podziemna). Na potrzeby techniczno-administracyjne i ochrony częściowo zaadaptowane zostaną istniejące koszary. Skarbiec i zapasowy ośrodek teleinformatyczny zajmą większość powierzchni, niewielka część inwestycji zostanie przeznaczona na biura administracji obiektu.

Narodowy Bank Polski ma już kompletną dokumentację projektową inwestycji i pozwolenie na budowę i właśnie przymierza się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Firma ma zostać wybrana w drugiej połowie tego roku, zaraz potem zacznie się budowa. Według planów ma się ona zakończyć w trzecim kwartale 2008 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt