Start
Multimedialna Cytadela
Tomasz Urzykowski, Gazeta Stołeczna 18.10.2006. ostatnia aktualizacja: 14.12.2008.

To będzie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Jego projekt wyłonimy w międzynarodowym konkursie - zapowiedział minister obrony Radosław Sikorski. Wczoraj w Cytadeli podpisał decyzję o przeniesieniu Muzeum Wojska Polskiego.

O decyzji ministra "Gazeta" informowała kilka dni temu. Dawna rosyjska forteca wzniesiona po powstaniu listopadowym, by panować nad Warszawą, od 170 lat zajmowana jest przez wojsko. Wojskowi nazywają ją kryptonimem "K 9". Na pilnie strzeżony 30-hektarowy teren w sercu stolicy warszawiacy i turyści nie mają wstępu. Min. Radosław Sikorski postanowił to zmienić. Podpisał wczoraj list intencyjny w sprawie budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego z ministrem kultury, komisarzem Warszawy i prezesem Agencji Mienia Wojskowego, która będzie głównym inwestorem.

- Muzeum w Cytadeli stanie się dopełnieniem Traktu Królewskiego. Będą tu pielgrzymować turyści - przekonywał minister obrony.

Międzynarodowy konkurs na projekt budynków muzealnych ma być ogłoszony w przyszłym roku. Budowa powinna się rozpocząć rok później, a zakończyć po trzech-czterech latach. Koszt inwestycji szacowany jest na 300-400 mln zł.

Skąd wziąć tyle pieniędzy? - Fundusze znajdziemy częściowo w budżecie państwa. Ta budowa już jest wpisana do programu rozwoju sił zbrojnych na lata 2007-12. Liczymy też na partnerstwo publiczno-prywatne, żeby jak najmniej obciążać budżet - tłumaczył Radosław Sikorski.

Dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w dzierżawionej części Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Siedziba ta od dawna jest dla niego za ciasna. Zbiory przekroczyły 250 tys. eksponatów. O przeprowadzeniu ich do Cytadeli mówi się od lat 70. W 1979 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt siedziby muzeum, w 1996 r. wmurowano nawet kamień węgielny. Wszystko upadło.

Tym razem jednak szanse powodzenia są większe. Tydzień temu Rada Warszawy zatwierdziła plan miejscowy Starego żoliborza. Cytadela jest w nim przeznaczona na Muzeum Wojska. Z kolei dwa dni temu wojewoda zgodził się na lokalizację polskiego "Pentagonu" w al. żwirki i Wigury. Do tej nowej siedziby MON przeniesie się z Cytadeli w ciągu kilku lat Dowództwo Wojsk Lądowych.

Nowe budynki muzeum o powierzchni użytkowej ok. 35 tys. m kw. staną w centrum fortecy.

- Ekspozycja będzie nowoczesna, multimedialna, przyciągająca młode pokolenie. Ale musimy zachować umiar. Ta cała elektronika powinna być tłem naszych najcenniejszych eksponatów - mówił Dariusz Matlak, powołany przez ministra obrony pełnomocnik ds. budowy muzeum.

Poza wystawami planuje się m.in.: salę kinową i amfiteatr, rewitalizację otoczenia fortecy i przerzucenie nad fosą estakady łączącej ją z al. Wojska Polskiego. Są też pomysły budowy wieży spadochronowej, a nawet minipoligonu. By zbytnio nie zagracać terenu działami i czołgami, część z nich MON chce pozostawić w Forcie Czerniaków przy ul. Powsińskiej.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt