Start arrow Start arrow Prasówka arrow Super Express arrow Skarbiec w tajnej fortecy
Skarbiec w tajnej fortecy
Igor Krajnow 07.04.2003. ostatnia aktualizacja: 05.05.2007.
Uchylamy rąbka wielkiej tajemnicy! Fort w Zegrzu zmieni się w najpilniej strzeżony obiekt w Polsce. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Narodowy Bank Polski zamierza na terenie fortu w Zegrzu wybudować swoje przepastne skarbce.

Fort w Zegrzu, tuż obok drogi z Legionowa do Serocka, ma dużą wartość historyczną. Postawili go Rosjanie w końcu XIX w. Do budowy użyli żelbetu, co było nowością w tamtych czasach. Ściany i stropy fortecy miały ponad pół metra grubości. Był to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. We wrześniu 1939 r. bronili się tam polscy żołnierze. Po wojnie zrobiono z niego schron atomowy. Miał służyć jako zapasowe stanowisko dowodzenia na wypadek konfliktu nuklearnego. Do dziś zachowała się duża część wyposażenia, m.in. silniki czołgów, które służą jako agregaty prądotwórcze. Do 1995 r. obiekt był całkowicie tajny.

Polski Fort Knox

żołnierze wyprowadzili się z fortu w ubiegłym roku. Wtedy fortecę przejęła Agencja Mienia Wojskowego. Wystawiła ją na sprzedaż. W listopadzie 2002 r. twierdzę kupił Narodowy Bank Polski. Postanowił przemienić go w polski Fort Knox i wybudować tam swoją nową centralę i skarbce. Obecnie znajdują się one w podziemiach gmachu przy ul. Świętokrzyskiej. Jak się dowiedzieliśmy, AMW proponowała bankowi kilka innych obiektów. Jednak władzom banku najbardziej do gustu przypadł fort w Zegrzu. Najprawdopodobniej dlatego, że obiekt przez wiele lat był całkowicie tajny i nikt nie miał tam wstępu. Agencja Mienia Wojskowego nie chce zdradzać żadnych szczegółów.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że NBP kupił od nas fort - mówi Zdzisław Zieliński, rzecznik AMW.

Tajna strefa

Teraz twierdza stoi pusta. Nikt nie może jednak do niej wejść. Dostępu bronią masywne drzwi, ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym oraz strażnicy. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa skarbca. NBP ma już decyzję o warunkach zabudowy. Nie ma jeszcze pozwolenia. Być może inwestycja ruszy w przyszłym roku. Po jej rozpoczęciu nie tylko sam fort, ale również teren wokół niego zamieni się w strefę bezpieczeństwa. Przy budowie będą mogli pracować jedynie ściśle wyselekcjonowani robotnicy. Wprowadzony będzie także całkowity zakaz lotów nad tym terenem.

Boją się o koszary

Inwestycja budzi kontrowersje. Miłośnicy starych fortyfikacji alarmują, że przy budowie wyburzone będą dwa cenne budynki, w których mieściły się koszary.

- Spotkaliśmy się z dyrektorem wydziału administracji banku. Potwierdził, że dojdzie do rozbiórki - mówi Krzysztof Rytel, prezes Stowarzyszenia \"Zielone Mazowsze\", które zajmuje się m.in. obroną zabytków. - Szkoda tych budynków, ale niestety nie mamy szansy, żeby zablokować inwestycję.

Obrońcy boją się też o to, że bank wytnie drzewa.

Co na to wojewódzki konserwator zabytków?

- Fort wprawdzie nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale podlega ochronie - mówi Hanna Lewicka, rzecznik WKZ. - Bank powinien unikać rozbiórki tych obiektów. W ostateczności dopuszczalne jest usunięcie tylko niewielkiej części z nich. Dodatkowo NBP będzie musiał udostępnić niewielką część obiektu dla celów naukowych.

Bank milczy

- Z czterech budynków koszarowych inwestor będzie mógł zburzyć najwyżej jeden - mówią Piotr Molski i Cezary Głuszek z Zakładu Konserwacji Zabytków Politechniki Warszawskiej. Na zlecenie banku przeprowadzili szereg ekspertyz. - Gdybyśmy stanowczo powiedzieli, że nie można tam nic zmieniać, to nikt by fortu nie kupił i wkrótce popadłby w ruinę, a wyposażenie zostałoby rozkradzione.

Narodowy Bank Polski nie chciał z nami rozmawiać na temat skarbców ani tego, jakie skarby mają pomieścić.

- Nie będziemy komentować tych informacji - usłyszeliśmy od Karola Smoląga z biura prasowego NBP.

Fort Knox - najlepiej strzeżony skarbiec świata

IMAK | Amerykańskie miasteczko wojskowe leżące w północnej części stanu Kentucky. Zostało założone w 1918 r. jako Camp Knox - na cześć Henryego Knoxa, pierwszego amerykańskiego sekretarza wojny.

Fort Knox stał się słynny w 1936 r. Wtedy wybudowano tam kwadratowy, odporny na bombardowania bunkier zaopatrzony w cały szereg zabezpieczeń. Właśnie w tym bunkrze znajduje się najsłynniejszy skarbiec świata. Przechowuje się w nim zdecydowaną większość amerykańskich zasobów złota. Podczas II wojny światowej w skarbcach w Forcie Knox przechowywano także oryginał konstytucji Stanów Zjednoczonych i Deklaracji Niepodległości, a także Magna Carta i oryginalny rękopis słynnego przemówienia prezydenta Abrahama Lincolna w Gettysburgu.

Forteca uchodzi za najlepiej strzeżony skarbiec świata. Jak dotąd nikt nie podjął się zadania obrabowania tego gigantycznego sejfu. Jedyne próby wtargnięcia do środka były udziałem... powieściopisarzy i scenarzystów filmów z Jamesem Bondem.

 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt