Start
Gwiezdne wojny w twierdzy Modlin
JAK 27.05.2004.
www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_040527/warszawa_a_11.html
Grupa kapitałowa związana ze słynnym reżyserem amerykańskim Georgem Lucasem najprawdopodobniej nie stanie jutro do przetargu na dzierżawę twierdzy Modlin. Nie znaczy to, że reżyser "Gwiezdnych wojen&quot przestał interesować się obiektem.

Grupa Lucasa zainteresowała się twierdzą Modlin przed kilkoma miesiącami. Chciała ją przeobrazić w centrum rozrywkowo-kulturalne z kasynami, hotelami, restauracjami, polem golfowym i galeriami. Za kilkaset milionów dolarów miano utworzyć coś w rodzaju podwarszawskiego Las Vegas.

Ekipa Lucasa kilkakrotnie wizytowała twierdzę.

- Byli naprawdę zafascynowani - mówi Krzysztof Bucholski, szef rejonowego oddziału Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w Warszawie, która jest właścicielem fortyfikacji.

Mając w ręku ofertę Amerykanów, AMW postanowiła zorganizować przetarg na 50-letnią dzierżawę twierdzy. Grupa Lucasa zapowiedziała, że w nim wystartuje. Do wczoraj nie złożyła jednak oferty ani nie wpłaciła przetargowego wadium. I najprawdopodobniej nie wystartuje w piątkowym przetargu. Dlaczego?

Nieoficjalnie mówi się, że przedstawiciele Lucasa prowadzili rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat zgody na budowę kasyn i ulg podatkowych dla tej inwestycji. Negocjacje na razie nie przyniosły rezultatu, m.in. dlatego, że polskie przepisy nie pozwalają budować kasyn w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców (a Modlinowi daleko do tej liczby).

Nie znaczy to jednak, że Lucas się wycofał. - Chce kontynuować rozmowy - zapewnia Krzysztof Bucholski.

Agencja naciskana przez obrońców zabytków, którzy alarmują, że twierdza jest rozkradana przez zbieraczy złomu, wolałaby już teraz znaleźć dla niej nowego gospodarza. I zamiast czekać, aż Lucas dogada się z resortem finansów, może wydzierżawić twierdzę po kawałku różnym firmom i instytucjom. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt