Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Schron trafi do muzeum
Schron trafi do muzeum
tu 09.08.2004.
Schron bojowy z ulicy Mokotowskiej będzie uratowany! Niezwykłą pamiątkę z końca wojny przejmie Muzeum Powstania Warszawskiego

Tak dużego eksponatu nikt się w muzeum nie spodziewał. O niemieckim schronie Ringstand 58c - zbudowanym zaraz po zakończeniu Powstania Warszawskiego - pisaliśmy w sobotnio-niedzielnej \"Gazecie\". Odkopali go robotnicy na placu budowy biurowca Zaułek Piękna u zbiegu Kruczej, Pięknej i Mokotowskiej. żelbetowa bryła miała być zniszczona, bo przeszkadza w prowadzeniu robót, lecz w jej obronie stanął Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Zaproponował przeniesienie schronu do któregoś z muzeów i udostępnienie zwiedzającym jako atrakcji.

Wczoraj z kierownikiem budowy porozumiała się dyrekcja Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Zabieramy schron do siebie. Trzeba go uratować, to ciekawy obiekt. Takich pamiątek jest coraz mniej - powiedział dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.

Tylko jak przetransportować bryłę, która waży ok. 60 ton? Kierownik budowy biurowca Witold Woźniak obiecał pomóc.

- Potniemy ją na cztery części specjalną piłą linową i w kawałkach przewieziemy do Muzeum Powstania - zapowiedział. - Odetniemy górną płytę, następnie dolną płytę, a ściany podzielimy pionowo na pół. Zajmie nam to dwa dni. W tym tygodniu schron powinien stąd zniknąć. Potem złoży się go jak z klocków.

Cięcie i transport schronu bierze na siebie firma budująca biurowiec - Ghelamco Poland - rozładunkiem i złożeniem obiektu w nowym miejscu zajmie się firma PBM Południe, która adaptuje budynki dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej na powstańcze muzeum.

- Przywiezione części położymy na razie na placu przy muzeum od strony ul. Grzybowskiej. Potem zdecydujemy, gdzie ustawić ten obiekt na stałe - zapowiedziała Joanna Bojarska, konsultant Muzeum Powstania Warszawskiego.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt