Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Obraz balonu Gwiazda Polski na ścianie budynku
Obraz balonu Gwiazda Polski na ścianie budynku
Dominika Dziobkowska 30.09.2004.
Niezwykłe malowidło pojawiło się na ścianie dawnego warsztatu przy ul. Huculskiej 6. Właścicielka domu ufundowała obraz słynnego polskiego balonu Gwiazda Polski.

Dlaczego obraz na ścianie?

ZOFIA KRAWCZYK, INICJATORKA MALOWIDłA: Przez wiele lat byłam w Indiach. Tam jest zwyczaj malowania na ścianach scen z życia mieszkańców wioski. Wtedy wpadałam na pomysł, żeby także w stolicy utrwalać ważne dla warszawiaków wydarzenia. Malowidło spoiło się już z życiem miasta. Ludzie przychodzą tu odpocząć i obejrzeć obraz. Nawet dzieci rozrabiające na placu zabaw lubią na niego popatrzeć.

Co przedstawia?

- Nazywa się \"Coleum Polonorum\" czyli \"Polskie Niebo\". To wizerunek balonu Gwiazda Polski i portret Kopernika. Jest tam także balon w kształcie smoka, który zaprojektował dworzanin króla Władysława IV. Obraz ma wielu autorów i prezentuje dorobek polskiej nauki w odkrywaniu kosmosu.

Dlaczego wybrała Pani akurat ścianę na Huculskiej?

- W tym budynku kiedyś mieściła się firma Motolux, w której produkowano urządzenia do samolotów. W latach 30. XX w. inż. Jan Szal skonstruował trzy gondole Gwiazdy Polski. Balon miał polecieć do stratosfery, 30 km nad ziemią. Zadaniem naukowców było zbadanie składu powietrza i promieniowania kosmicznego.


Wypowiedź Jacka Szczepańskiego, autora książki \"Wojska balonowe. Legionowo 1897-1939\".

Balon Gwiazda Polski miał być jednym z największych na świecie. Po napełnieniu gazem - 120 m wysokości. Jego piloci prowadziliby badania naukowe i chcieli pobić rekord świata wysokości lotu - 30 km. W 1938 r. metalową kapsułę balonu wykonano w Motoluksie, a powłokę w wojskowej Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie. Podczas napełnienia wodorem wybuchł. W końcu nigdy nie poleciał.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt