Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Ogródki działkowe z Fortu Szczęśliwice do likwidacji?
Ogródki działkowe z Fortu Szczęśliwice do likwidacji?
Michał Wojtczuk 15.11.2004.
W poniedziałek Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wystawia na sprzedaż ogródki działkowe u zbiegu Al. Jerozolimskich i Śmigłowca. Do transakcji może jednak nie dojść, bo miejscy urzędnicy zapewniają, że nie zgodzą się na zabudowę tego terenu

W miarę rozwoju miasta wiele warszawskich ogródków działkowych znalazło się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dlatego ciągle rośnie presja ze strony inwestorów, którzy chcieliby zabudować te tereny. Na to liczy Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, która chce sprzedać 9,4 hektara działek wokół Fortu Szczęśliwice, tuż obok Al. Jerozolimskich.

- Celem Agencji nie jest prowadzenie pracowniczych ogrodów działkowych, ale zapewnienie mieszkań wojskowym i ich rodzinom - mówi jej rzecznik Zdzisław Zieliński. Agencja chce, by nabywca zapłacił jej za działki mieszkaniami - istniejącymi, budowanymi lub takimi, których budowa ma się dopiero zacząć, ale będą gotowe nie później niż za półtora roku. Agencja oszacowała wartość terenu między Al. Jerozolimskimi i ul. Śmigłowca na 36 mln zł.

Działkowcy protestują: - Całą Polskę wyprzedadzą! - złości się Tadeusz Święcicki, który kupił działkę przy Forcie Szczęśliwice dwa lata temu. Jest jednym z najmłodszych stażem działkowców - nie brakuje tu takich, którzy ogródki uprawiają od 1963 r., czyli od chwili ich założenia.

- Agencja rażąco łamie prawo - alarmuje Antoni Kostrzewa, prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Działkowców. - Zlikwidować działki można tylko po uzyskaniu zgody Związku, takie jest prawo. A nas nikt o zdanie nie pytał.

- Bo my wcale nie likwidujemy działek - ripostuje rzecznik Zieliński. - My je tylko sprzedajemy, a likwidować ewentualnie będzie ich przyszły właściciel.

Według Agencji nabywca, który będzie chciał zlikwidować działki, musi liczyć się z wypłatą blisko 6,2 mln zł odszkodowań dla działkowców. - Nie wiem, skąd ta kwota - dziwi się prezes Kostrzewa. - Wartość odszkodowań będzie można obliczyć dopiero po dokładnym zinwentaryzowaniu działek.

- Nie pozwolę zabudować działek w Forcie Szczęśliwice. Studium zagospodarowania miasta, nad którym prace właśnie się kończą, określa wyraźnie, że ten rejon ma pozostać zielony. Nie ma mowy o biurowcach, apartamentowcach ani nawet willach z ogródkami - mówi na to Michał Borowski, naczelny architekt miasta.

To stawia pod znakiem zapytania sens dzisiejszego przetargu na sprzedaż działek. Kto wyda grube miliony za grunt, na którym niczego nie będzie mógł zbudować?

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt