Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Szturm na Cytadelę
Szturm na Cytadelę
Tomasz Urzykowski 30.05.2005.
Warszawska Cytadela padła! W sobotę blisko 400 ludzi zdobyło jej część wojskową. W niedzielę jeszcze większy tłum opanował Muzeum X Pawilonu i Fort Legionów.

Szturmujący przyszli całymi rodzinami. Nie zniechęciły ich ani chmary gryzących meszek, ani lejący się z nieba żar. Obchodzone od kilku lat Dni Cytadeli Warszawskiej nie miały dotąd tak dużego powodzenia.

- To jakieś szaleństwo - łapał się za głowę Jerzy Wągrodzki, kustosz Muzeum X Pawilonu, widząc tłum, który wczoraj przed południem otoczył miejsce zbiórki w Bramie Straceń.

- Jak ja ich wszystkich wprowadzę do podziemi? - wzdychał spocony ze zdenerwowania Zbigniew Rekuć, społeczny opiekun Fortu Legionów i jego podziemnych korytarzy.

Ludzie byli jednak zdeterminowani. Chcieli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne, otwierane dla publiczności tylko raz w roku. W sobotę zwiedzali teren wojskowy fortecy: plac Gwardii, pałacyk Konwiktu Pijarów \"Joli Bord\", kaplicę św. Ducha i Muzeum Wojsk Lądowych w południowej kaponierze. Wczoraj organizatorzy imprezy zaprosili ich do Muzeum X Pawilonu i labiryntu korytarzy pod Frotem Legionów, o którym pisaliśmy w \"Gazecie\".

- Słyszałem o tych podziemiach różne legendy, ale nigdy w nich nie byłem. Już nie mogę się doczekać - nie krył emocji Jacek Baliszewski, student zarządzania. Po wyjściu z mrocznych lochów rzucił krótko: - Rewelacja!

Po Cytadeli i jej otoczeniu oprowadzali emerytowani wojskowi, pracownicy Muzeum X Pawilonu oraz społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Chwilami trudno im było zapanować nad setkami ludzi. - Dzisiaj już nie oglądamy terenu wojskowego, był pokazywany w sobotę - tłumaczył Jerzy Wągrodzki, gdy z tłumu dobiegły żądania ponownego natarcia na plac Gwardii.

Dni Cytadeli Warszawskiej - organizatorzy: Muzeum Niepodległości, Dowództwo Wojsk Lądowych oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt