Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Cytadela atrakcją turystyczną żoliborza?
Cytadela atrakcją turystyczną żoliborza?
Anna Krężlewicz 08.01.2006.
żoliborscy radni chcą, by forteca w ich dzielnicy stała się centrum kultury i rekreacji. - Gdyby się udało pogodzić jej funkcje wojskowe i turystyczne, byłby to ewenement - mówi Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Carska cytadela, olbrzymia budowla forteczna wzniesiona przez Rosjan po upadku powstania listopadowego, to zamknięte za wysokim murem miasto w mieście. Z siatką ulic, labiryntem podziemnych korytarzy, kaplicą św. Ducha i pałacykiem Konwiktu Pijarów. Obiektem zarządza MON, mieści się w nim Dowództwo Wojsk Lądowych. Poza X Pawilonem twierdza jest niedostępna dla zwiedzających. Do części wojskowej można wejść tylko raz w roku, podczas wiosennych Dni Cytadeli. Impreza przyciąga tłumy.

O planach ożywienia Cytadeli i przekształcenia jej w atrakcję turystyczną słychać od dawna. W połowie lat 90. wmurowano tu nawet kamień węgielny pod budowę Muzeum Wojska Polskiego. Pomysł upadł, a muzeum do dziś gnieździ się w Al. Jerozolimskich. - Cytadela byłaby dla nas świetnym miejscem. Obiekt ma charakter militarny, jest ważny w historii - podkreśla płk Jacek Macyszyn, dyrektor MWP. Ale zaraz dodaje, że w grę wchodzi jeszcze kilka innych lokalizacji. Decyzję musi podjąć MON. Nie wiadomo też, jak długo Cytadela będzie potrzebna wojsku. W związku z reorganizacją armii coraz częściej mówi się o likwidacji Dowództwa Wojsk Lądowych. Czy takie są plany? Biuro prasowe MON nie odpowiedziało na nasze pytania.

O tym, że Cytadela i otaczające ją forty to niewykorzystane atuty turystyczne Warszawy, przypomnieli sobie żoliborscy radni. Na wczorajszej sesji podjęli uchwałę - apel do władz miasta o rozpoczęcie rozmów z ministerstwami Kultury i Obrony Narodowej. - Biurka wojskowych urzędników powinny być zastąpione przez placówki służące społeczeństwu - mówi Grzegorz Hlebowicz, przewodniczący żoliborskiej rady, któremu udało się już zainteresować sprawą sekretarza miasta Mirosława Kochalskiego.

- Cytadela byłaby jedną z największych atrakcji Warszawy - dopowiada radny Adam Buława.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt