Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Narodowy Bank Polski zbuduje w Zegrzu polski Fort Knox
Narodowy Bank Polski zbuduje w Zegrzu polski Fort Knox
Michał Wojtczuk 29.01.2006. ostatnia aktualizacja: 28.03.2008.

Narodowy Bank Polski chce zbudować polski Fort Knox w Zegrzu Północnym pod Serockiem. Budowa Skarbca Centralnego zacznie się w połowie 2006 r., a skończy jesienią 2008 r.

Polski Skarbiec Centralny powstanie na terenach wojskowych. Znajdujący się około 30 km od Warszawy Fort Zegrze to zbudowana w XIX wieku twierdza, która po drugiej wojnie została przebudowana na zapasowy ośrodek dowodzenia na wypadek trzeciej wojny światowej. Powstał tam przeciwatomowy schron, zbudowano koszary. żołnierze wynieśli się stamtąd w 2002 r., a Agencja Mienia Wojskowego sprzedała teren NBP.

Skarbiec będzie monstrualnym sejfem z gotówką. Ma mieć ok. 21,8 tys. m kw. powierzchni, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

Pracownicy NBP nie ujawniają, jakie zabezpieczenia będą go chronić. - System ochrony jest zgodny z wymogami określonymi w przepisach bezpieczeństwa dla tego typu budynków - mówi enigmatycznie Małgorzata Radomska z biura prasowego NBP.

Przestarzałe skarbce NBP

Dziś Narodowy Bank Polski ma kilka skarbców, jeden z nich znajduje się przy siedzibie banku przy ul. Świętokrzyskiej. To dlatego prawie codziennie przyjeżdżają tam na sygnale pancerne bankowozy. Skarbce NBP to największe w kraju sejfy z gotówką. NBP przechowuje tam setki tysięcy i miliony złotych w banknotach i monetach, bo jedną z podstawowych ról banku centralnego jest dostarczanie materialnych pieniędzy. Współczesny system bankowy opiera się w znacznej mierze na pieniądzach wirtualnych. Ale od czasu do czasu potrzebne są fizyczne banknoty, choćby do załadowania bankomatów. I gdzieś te banknoty i monety trzeba przechowywać. A istniejące skarbce Narodowego Banku Polskiego są za małe i przestarzałe. Jak tłumaczy Małgorzata Radomska, potrzebny jest nowy, potężny i superbezpieczny obiekt. Taki jak osławiony amerykański Fort Knox w stanie Kentucky, w którym przechowywane są rezerwy złota dla amerykańskiego systemu bankowego, a w czasie drugiej wojny światowej ukrywano m.in. brytyjskie klejnoty koronne.

Poza miastem bezpieczniej

Czemu Narodowy Bank Polski chce zbudować skarbiec na takim odludziu, a nie np. rozbudować ten przy Świętokrzyskiej? - żeby zapewnić bezpieczeństwo transportów pieniędzy, inwestycja musi znajdować się poza obrębem miejskim i poza terenem o intensywnej zabudowie - wyjaśnia Małgorzata Radomska. Tłumaczy, że rozległa działka zapewni Skarbcowi bezpieczeństwo - w jego pobliżu nie będzie żadnych budynków, z których mogliby korzystać cywile. A usytuowanie obok trasy Warszawa - Serock zapewnia dobre połączenie komunikacyjne.

Poza tym obok skarbca NBP chce zbudować zapasowy ośrodek komputerowy dublujący pracę Centralnego Ośrodka Komputerowego NBP. To zabezpieczenie na wypadek jakiejś katastrofy - nawet jeżeli dotychczasowy ośrodek przy Świętokrzyskiej zostałby zniszczony, dane nie zginą.

Budowa ma się zacząć latem tego roku, a zakończyć - jesienią 2008 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt