Start
Wielki mur wyrośnie wzdłuż al. Lotników
Michał Wojtczuk 27.02.2006.
miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34896,3184856.html
Znikną budki targowiska u zbiegu Puławskiej i al. Lotników, wzdłuż tej drugiej ulicy wyrosną dziesięciopiętrowe bloki, a u zbiegu al. Lotników i Modzelewskiego powstanie hotel - to plany wytwórni filmowej, do której należy ten teren. Inwestor zapewnia, że odrestauruje i otworzy dla warszawiaków zabytkowy fort Służewiec.

Wytwórnia filmowa Czołówka istnieje od 1958 r. Przez lata produkowała głównie filmy dokumentalne o wojsku, dziś m.in. za fundusze UE zrobiła film o Parlamencie Europejskim. Jest też właścicielem nieco ponad 8 ha gruntu pomiędzy ulicami Modzelewskiego, al. Lotników i Puławską, w środku którego znajdują się resztki fortu Służewiec z przełomu XIX i XX w. Dziś nikt nie ma tam wstępu. - Tylko tak możemy zapewnić fortowi ochronę, wcześniej robiła się tu dzika noclegownia bezdomnych - tłumaczy Janusz Chodnikiewicz, dyrektor Czołówki.

Osiedle na pięćset mieszkań

Wytwórnia chciałaby zabudować północne obrzeża fortu - łącznie ok. 4 ha. Wystąpiła już o niezbędne pozwolenia. Wzdłuż al. Lotników chce zbudować trzy potężne dziesięciopiętrowe bloki na 490 mieszkań, biurowiec i hotel u zbiegu al. Lotników i Modzelewskiego oraz dwie hale filmowe wewnątrz działki, ale jeszcze nie na terenie fortyfikacji. Bloki stanowiłyby niemal nieprzerwany mur wzdłuż al. Lotników. - Na wniosek znawców fortyfikacji pomiędzy budynkami mieszkalnymi zaplanowaliśmy prześwity, tak żeby fort był widoczny - mówi dyrektor Czołówki.


autor: architekt Jan Mroziński

Plany przerażają mieszkańców osiedla trzypiętrowych domów przy ul. Smyczkowej po drugiej stronie fortu. - Pomijam fakt, że wybudowanie tu tylu budynków mieszkalnych i biurowych zablokuje komunikacyjnie całą okolicę, ale pozbawienie tak wielkiego terenu zielonego dla tego obszaru, gdzie nie ma żadnych parków ani innych terenów zielonych, jest tragedią - mówi pan Wojciech, członek Wspólnoty Mieszkaniowej \"Smyczkowa\". Nie wspomina, że budynki jego wspólnoty również stoją w otulinie fortu Służewiec.

Odbudują fort?

- Nie chcemy zniszczyć fortu. To na nasz wniosek wpisano go do rejestru zabytków - podkreśla Janusz Chodnikiewicz. Zaznacza, że przy opracowaniu dokumentacji wytwórnia współpracowała ze specjalistami od fortyfikacji z Politechniki Warszawskiej. - Koncepcja architektoniczna przewiduje odtworzenie układu przestrzennego fortu bez ingerencji w jego zabytkową tkankę. Planowane budynki znajdą się na obrzeżach fortu, a hale w części, gdzie obecnie znajdują się parkingi naziemne - potwierdza Maria Głodkowska z mokotowskiej delegatury biura naczelnego architekta miasta. Dodaje, ze koncepcję opracowano w oparciu o instrukcje wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dyrektor Chodnikiewicz przyznaje jednak, że stołeczny konserwator zabytków ma zastrzeżenia do projektu.

Po co wytwórni osiedle mieszkaniowe? Dyrektor Czołówki tłumaczy, że inwestycja mieszkaniowa miałaby sfinansować budowę nowoczesnych hal zdjęciowych oraz rewitalizację fortu. - Odbudujemy jego zniszczoną część i otworzymy go dla zwiedzających - zapewnia dyrektor. Jego wytwórnia nie ma pieniędzy, by zbudować osiedle, więc wejdzie w spółkę z deweloperem. W czasie rozmowy z dziennikarzem \"Gazety\" na jego komórkę dzwoni przedstawiciel jednej z firm budujących mieszkania. Dyrektor umawia się na spotkanie, ale zastrzega, że na razie nie będzie mógł mówić o żadnych konkretach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt