Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Odbudowany pomnik w Białobrzegach
Odbudowany pomnik w Białobrzegach
Tomasz Urzykowski 07.06.2004.
miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2116984.html
Rozebrany w latach 50. pomnik ku czci legionistów Józefa Piłsudskiego znów stoi w centrum Białobrzegów. Odtworzono go z inicjatywy mieszkańców i odsłonięto w sobotę.

Odbudowa pomnika to zasługa mieszkańców.

- Miejscowi ludzie kultywują swoje przywiązanie do historii. W Białobrzegach i Zegrzu od czasów carskich są jednostki wojskowe, a w pobliżu miała miejsce bitwa warszawska - podkreśla Sławomir Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt, w której leżą Białobrzegi.

Po raz pierwszy pomnik stanął w 1931 r. Poświęcono go pamięci legionistów internowanych w 1917 r. przez Niemców za odmowę złożenia przysięgi na "wierność i braterstwo broni wojskom Niemiec i Austro-Węgier". Internowanych zakwaterowano w koszarach w rejonie Białobrzegów. Pomnik był dziełem inżynierów Rudnickiego i żelazowskiego. Na wysokim cokole z głazów umieścili oni spiżową rzeźbę orła z rozpostartymi skrzydłami i kawałkiem łańcucha w dziobie. Orzeł i brązowa tablica z inskrypcją zniknęły jeszcze podczas okupacji. Cokół rozebrano na przełomie lat 50. i 60.

- Jeszcze pamiętam ten cokół. Zburzono go, a materiał wywieziono na budowę wiaduktu - wspomina sołtys Regina Sokołowska, która kierowała społecznym komitetem odbudowy pomnika.

Po monumencie nie pozostał nawet ślad. O tym, jak wyglądał, można się było przekonać tylko z nielicznych starych zdjęć. Ale mieszkańcy i tak chcieli go odtworzyć. Inicjatywę poparł proboszcz ks. Krzysztof Krzesiński i dowódca miejscowej jednostki wojskowej płk Zbigniew Ciekanowski. Komitet rozprowadzał cegiełki, jednak koszt przedsięwzięcia okazał się zbyt wysoki (250 tys. zł) i większość pieniędzy musiał wyłożyć samorząd. Projekt monumentu na podstawie archiwalnych fotografii wykonało biuro Stolica, a rzeźbę orła odtworzył Jan Konarski.

- Jest taki jak na zdjęciach - ocenia sołtys Sokołowska.

W sobotę odtworzony pomnik poświęcił biskup Kazimierz Romaniuk.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt