Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Amerykanie pokazują plany polskiego Las Vegas
Amerykanie pokazują plany polskiego Las Vegas
Artur Brykner 03.07.2004.
gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,53600,2162148.html
Amerykańska firma ACV International LLC przedstawiła oficjalnie plan budowy w przyszłym roku pierwszego z trzech centrów rozrywki w Polsce.

Inwestycja w Kostrzynie nad Odrą pochłonie 168 mln dolarów i da bezpośrednio 1600 miejsc pracy. Ale warunkiem jej realizacji jest porozumienie z rządem. Reprezentujący ACV International Andrzej Cierzniewski zapowiedział w piątek, że firma jest już zdecydowana na inwestycje w Polsce, ale warunkiem ich uruchomienia jest nowelizacja ustawy o grach losowych. - Piłeczka leży po stronie rządu. Chodzi o zgodę na użytkowanie ponad 2 tys automatów do gry a także zniesienie zakazu otwierania kasyn gry w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców - mówi Cierzniewski. Modlin i Kostrzyn, które wybrali Amerykanie mają mniej mieszkańców. - Projekt przedsięwzięcia został złożony w Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Wiedzą o nim także Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki - wyjaśnił Cierzniewski. - Inwestorzy są sprawdzeni i jeśli rząd potraktuje nas poważnie chcemy pierwszą łopatę pod pierwsze centrum rozrywki wbić w Kostrzynie w czerwcu 2005 r. Budowa kompleksu rozrywkowego potrwa ok. roku.

Kostrzyn ma być pierwszym z trzech centrów rozrywki obok Modlina i Wrocławia wzniesionych przez Amerykanów. Całą inwestycję oszacowano na ponad 600 mln dol. Ma dać bezpośrednio ponad 4 tys miejsc pracy i wygenerować pośrednio zatrudnienie kolejnych 6 tys osób (o planach inwestycyjnych firmy pisaliśmy szerzej w &qout;Gazecie" 5 czerwca).

Trzy wielkie centra rozrywkowo-handlowo-wypoczynkowe będą jedyną inwestycja ACV w Europie. We wszystkich trzech jedną z atrakcji ma być wybudowana na licencji George\'a Lucasa "ulica cudów" - zurbanizowany teren z wysokimi "gotyckimi" budowlami z restauracjami, kasynami, sklepami itd., gdzie po zmroku odbywać się będzie show światła, dźwięku, ognia i wody.

Do czasu uzgodnienia porozumienia z rządem o ulgach inwestycyjnych, koncesjach na prowadzenie kasyn i automatów do gry ACV International LLC podpisze z samorządami i właścicielami gruntów jedynie listy intencyjne.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt