Start
W żoliborskim Forcie Sokolnickiego będzie nowe centrum kultury
Barbara Kasprzycka 29.12.2003.
W poniedziałek, po latach starań, władze żoliborza przejęły od wojska zabytkowy Fort Sokolnickiego w parku żeromskiego.

O przejęciu 150-letniego okrąglaka na cele kulturalne mówiło się od lat. Fort Sokolnickiego ukryty w parku żeromskiego (między pl. Wilsona a Cytadelą) po chlubnej przeszłości (w czasie okupacji przechowano tu część dokumentacji Starej Warszawy, a Armia Krajowa założyła powstańczy szpital) nie był armii do niczego potrzebny. Wreszcie rok temu rozmowy z samorządem ruszyły z kopyta, a wczoraj Agencja Mienia Wojskowego oficjalnie przekazała zabytek miastu. Burmistrz żoliborza Marek Rzewuski nie krył satysfakcji: - Przejęcie Fortu było naszym priorytetem. Jego wartość szacowano na 4 mln zł, ale nam udało się go kupić za milion.

Milion ten - wedle słów przedstawiciela Agencji Krzysztofa Bucholskiego - pójdzie na \"restrukturyzację i modernizację armii\". Co zrobią z Fortem cywile?

- Moim marzeniem jest utworzenie centrum kultury nie tylko dla żoliborza, ale dla całego miasta - zdradza burmistrz Rzewuski. - Być może projektem uda się objąć także otaczający budowlę park żeromskiego.

W masywnych murach Fortu już teraz mieści się m.in. Muzeum Sztuki Dziecka. Na okrągłym dziedzińcu organizowane są koncerty jazzowe. Jednak wiele pomieszczeń, w tym nastrojowe piwnice, na razie nadaje się przede wszystkim do remontu.

- Przyszły rok poświęcimy na inwentaryzację obiektu. Dopiero wtedy będzie można mówić o konkretnych planach zagospodarowania fortu - zapowiada burmistrz Rzewuski. Tym samym Fort Sokolnickiego stanie się pierwszym w Warszawie w całości spacyfikowanym i oddanym na cele kultury obiektem fortyfikacyjnym.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt