Start
Okęcie w Modlinie
Krzysztof Śmietana 30.12.2003.
Z Modlina w świat? Na finiszu wyścigu o lokalizację największego w Polsce lotniska prowadzi podwarszawski Modlin - dowiaduje się "Gazeta"

O nowym lotnisku, które odciążyłoby zapchane Okęcie, mówi się od ćwierćwiecza. Zaczęte wówczas prace studialne na długo jednak zarzucono. Dopiero na początku tego roku, gdy prezydent Warszawy Lech Kaczyński zagroził, że nie zgodzi się na rozbudowę otoczonego przez osiedla mieszkaniowe Okęcia, rząd na serio zaczął myśleć o miejscu na nowe, duże lotnisko.

Powołana na wiosnę komisja ekspertów wybrała właśnie trzy najlepsze lokalizacje. - Najwięcej punktów zdobył Modlin - ujawnił wczoraj \"Gazecie\" wiceminister infrastruktury Andrzej Piłat (SLD). Co przeważyło? Przede wszystkim bliska odległość od Warszawy (35 km od centrum) i dobre połączenia drogowe i kolejowe. W Modlinie budowy nie trzeba też zaczynać od zera - jest tam pas startowy dawnego lotniska wojskowego.

Podobne zalety ma Sochaczew (55 km od Warszawy), który minister Piłat wymienia na drugim miejscu. Lotnisko leżałoby przy linii kolejowej Warszawa - Poznań i kilka kilometrów od planowanej autostrady A2. Według Piłata na trzecim miejscu jest Babsk (w połowie drogi między Warszawą a łodzią). O tę lokalizację zgodnie walczyły władze łodzi i posłowie z tego regionu. Ich zdaniem w przyszłości międzynarodowe lotnisko powinno służyć obu aglomeracjom. Co ciekawe, połowę terenu przewidywanego pod lotnisko w Babsku skupili Jan Kulczyk, najbogatszy Polak, i Hubert Jagieliński, syn posła Partii Ludowo-Demokratycznej i byłego ministra rolnictwa. Komisja jako słabsze uznała propozycje lotniska w Mszczonowie, Nowym Mieście, Radomiu i Wołominie.

Marek Sidor, szef komisji, która wybierała lokalizację, nie chciał nam potwierdzić tych informacji. Stwierdził jedynie, że wyniki pracy ekspertów przekaże Ministrowi Infrastruktury za kilka dni.

W Modlinie już triumfują. - Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy. Przeważyły argumenty merytoryczne - mówi Marzena Wojda z wydziału promocji urzędu w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlin jest częścią tego miasta).

Andrzej Piłat studzi te emocje: decyzja komisji ekspertów nie oznacza definitywnego zwycięstwa Modlina. - Ma na to duże szanse, ale ostateczną lokalizację nowego lotniska wybierze rząd. Będą jeszcze kolejne analizy. Decyzja zostanie podjęta w połowie 2004 r. - mówi Piłat.

Kiedy powstałoby drugie lotnisko? Najwcześniej za dziesięć lat. Minister Piłat twierdzi, że budowę sfinansować mają prywatni inwestorzy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt